Desfluran ve remifentanil anestezisi ile desflurun'a kombine edilmiş lomber epidural analjezinin derlenme üzerine olan etkileri
The effects of desflurane and remifentanil anaesthesia on recovery, along with lumbar epidural analgesia combined with desflurane
- Tez No: 340918
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞENUR DOSTBİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş: İyi bir anestezide, hastanın işlem süresince vital fonksiyonlarının stabil seyretmesi, anesteziden çabuk uyanması, derlenme sonrası aktivitesinin normal olması gerekir. Bu çalışmadaki primer amacımız, alt batın cerrahisi geçirecek olgularda, desfluran ve remifentanil anestezisi ile desflurana kombine edilen lomber epidural analjezi uygulamalarının postoperatif derlenme, sekonder amaçlarımız ise yine bu iki uygulamanın intraoperatif hemodinami, postoperatif analjezik ihtiyacı, yan etki (bulantı, kusma, respiratuvar depresyon) profili ve hasta memnuniyeti üzerine olan etkilerini karşılaştırmaktır. Metod: Elektif alt batın cerrahisi planlanan 18-75 yaş arası, ASA I-III 240 hasta; Grup DR (desfluran+remifentanil; n=120) ve Grup DL (Desfluran +Lomber Epidural Analjezi; n=120) olarak rastgele iki gruba ayrıldı. Grup DR?de genel anestezi desfluran ve remifentanil ile sağlandı. Grup DL?ye ise preoperatif epidural katater takılıp, % 0,1?lik levobupivakain+ 2.5 µg/kg fentanil yapıldıktan sonra desfluran kullanılarak genel anestezi uygulandı. Cerrahi süresince hastaların KB, nabız, SpO2 değerleri, entübasyondan sonraki 10?cu dk?da ve daha sonra operasyon boyunca 30 dk aralıklarla ölçülerek kaydedildi. Ayrıca olguların extübasyon, göz açma, başını 5 sn yukarıda tutma ve cerrahi süreleri ile postoperatif yan etkiler (bulantı, kusma, respiratuar depresyon) kaydedilen diğer parametrelerdi. Hastaların anesteziden derlenmesini değerlendirmek için Modifiye Aldrete skorlama sistemi kullanıldı. Grup DR?ye postoperatif analjezi için intravenöz parasetamol, Grup DL?ye ise epidural analjezi uygulandı. Bulgular: Grup DL (n=120) ile Grup DR (n=120) arasında gruplar arası karşılaştırma sonuçlarına göre, ekstübasyon süresi (p=0,002), göz açma süresi (p=0,000), başını 5 saniye yukarda tutma süresi (p=0,000) ve Modifiye Aldrete skoru 10 oluncaya kadar geçen ortalama süre (p=0,000) DL grubunda DR grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı olarak daha kısa bulundu. Grup DL ile Grup DR arasında bulantı (p=0,245) ve kusma (p=0,266) olan hasta sayısı yönüyle istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı. İlk analjezik ihtiyaç süresi DL grubunda DR grubuna göre, istatistiki olarak anlamlı şekilde daha uzun idi (p=0,000). DL grubundaki postoperatif hasta memnuniyeti, DR grubundaki hasta memnuniyetine göre istatistiksel açıdan anlamlı olarak daha yüksekti (p=0,010). Sonuç: Alt abdominal cerrahide genel anesteziye eklenen epidural analjezinin intraoperatif hemodinamik stabiliteyi etkilemeden, hastaların daha erken derlenmesine neden olan ve postoperatif dönemde ise daha etkin bir analjezi sağlayarak hasta memnuniyetini artıran faydalı ve etkin bir anestezi yöntemi olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introductıon: In a well-applied anaesthesia, it is required that the vital functions of the patient in the course of the process progressing a stable manner, that he/she come out of anaesthesia fast and that his / her activity in the wake of recovery be normal. Our primary objective in this study is to comparethe effects of the courses/ applications of desflurane and remifentanil anaesthesia, along with lumbar epidural analgesia combined with desflurane on postoperative recovery in the cases who shall undergo alower abdominal surgery, and our secondary objectives, on the other hand, are, again,to compare the effects of these two applications(courses) on the intraoperative haemodynamics, the need for postoperative analgesic, the side-effect profile (nausea, vomiting and respiratory depression) and the patient satisfaction. Method: Aged between 18-75, 240 ASA I-III patients whose elective lower abdominal surgeries were being planned were divided into two random groups as Group DR (desflurane+remifentanil n=120) and Group DL (desflurane +Lumbar Epidural Analgesia n=120) . The general anaesthesia in Group DR was performed through the use of desflurane and remifentanil. Group DL, on the other hand, was administered a general anaesthesia through a pro-operative epidural catheter insertion and an application of desflurane after a 0,1% of levobupivacaine + 2.5 µg/kg fentanyl administration. In the process of the surgery, the BP, pulsation and SpO2 values of the patients were recorded (registered) in the 10th minute after intubation and were, later on, recorded by checking at 30 minute- intervals throughout the operation. Separately, the extubation, eye opening, head lift for 5 seconds, and the surgical durations of the patients as well as the postoperative side-effects (nausea, vomiting and respiratory depression) were the other recorded parameters. A Modified Aldrete Scoring system was used to assess the recovery of the patients from anaesthesia. Intravenous paracetamol was administered to Group DR for postoperative analgesia, and epidural analgesia, on the other hand, was administered to Group DL. Fındıngs: According to the inter group comparison results between Group DR and Group DL, the duration of extubation (p=0,002), eye opening (p=0,000), head lift for 5 seconds(p=0,000) and the average amount of elapsed time until the modified Aldrete Scoring reached 10 (p=0,000) were found statistically and significantly shorter in Group DL than Group DR. no statistically significant difference was found between Group DL and Group DR in terms of the number of patients with nausea (p=0,245) and vomiting (p=0,266) . The duration of the initial (first) analgesic need was statistically and significantly longer in Group DL compared to Group DR (p=0,000). The postoperative patient satisfaction in Group DL was statistically and significantly higher than that in Group DR. (p=0,010). Result: The Epidural Analgesia included in the general anaesthesia in Lower Abdominal Surgeries considered by us to be the beneficial and efficient method of analgesia which leads to a faster /an earlier recovery of the patients without affecting the intraoperative hemodynamic stability and which boosts the patient satisfaction by providing a more efficient analgesia during the postoperative period.