Alopesi areata'lı (AA) hastalarda serum YKL-40 ve TGF-β1 düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum transforming growth factor beta1 and YKL-40 levels in alopecia areata patients
- Tez No: 412559
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Alopesi areata (AA) saç folliküllerini, bazen de tırnakları etkileyen kronik inflamatuvar bir hastalıktır. Etyopatogeenzinde sitokin aracılıklı immunitenin önemli rol oynadığı kabul edilmektedir. Bu çalışma Alopesi Areatalı hastaların serum YKL 40 ve TGF-β1 düzeylerini değerlendirmek amacı ile planlandı. AA tanısı almış 40 hasta ve sağlıklı gönüllü 40 kişi çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya katılmayı kabul eden gönüllülerden alınan periferik kan örnekleri santrifüj edilerek serumları ayrıldı. Serum örneklerinde ELISA yöntemi ile YKL 40 ve TGF-β1 düzeyi çalışıldı. Hasta grubu serum TGF-β1 düzeyi kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük tespit edilirken, YKL-40 düzeyi yüksek saptandı. Cinsiyetler arası karşılaştırmada hasta grubu kadın ve erkek cinsiyetlerde TGF-β1 düzeyi sağlıklı kontrol grubundaki kadın ve erkeklere göre anlamlı derecede düşük saptandı. Serum YKL-40 düzeyi ise erkek hastalarda erkek kontrol grubuna göre yüksek saptanırken, kadın grubları arasında anlamlı fark saptanmadı. AA hasta serum örneklerinde YKL-40'ın sağlıklı bireylere göre yüksek saptanması hastalığın sitokin aracılı pataogenezinde YKL-40'ın önemli bir faktör olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Alopecia Areata (AA) ilness that affects the follicular of hair and sometime nails. It is accepeted that immunity reasened sytokin plays a significant role in the etyopatogenesis. This study was planned in order to evaluede the serum YKL-40 and TGF-β1 levels of Alopecia Areata patients. 40 patienets who suffer from Alopecia Areata and 40 healtly volunteer people were implicated in the study. Periferik blood samples , taken from volunteers who assented to attending the study were seperated to serums .At serum samples , YKL-40 and TGF-β1 level was studied with the ELİSA method. While TGF-β1 level of patient group was determined markedly low in comparisun with control group , YKL-40 level was determined high .in search of comparison among sexuality, patient women and mens. TGF-β1 level is lower than healtly women and men's control group. Patient men's serum YKL-40 level is higher than men's control group's YKL-40 level. But there is very little difference among the women group's YKL-40 level.