Başlangıç çürüklerinin tedavisinde kullanılan ajanların uygulandığı daimi diş yüzeylerinin farklı karyojenik özellikteki içeceklerde bekletilmesi sonrası yüzey özellikleri ve mikrosertlik değişimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of surface properties and microhardness changes of permanent tooth surfaces on which agents used in the treatment of initial caries were applied after immersed in different cariogenic solutions
- Tez No: 914885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE CANDAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Amaç: Günümüz modern diş hekimliği uygulamalarında minimal invaziv teknikler geleneksel tedavi tekniklerine tercih edilmektedir. Bu sebeple henüz kavitasyon oluşmamış çürük lezyonlarının tedavileri ve bu tedavilerinin etkinliğinin değerlendirilmesi önemlidir. Bu çalışmanın birinci amacı; başlangıç çürük tedavisinde kullanılan materyallerin invitro koşullarda mine dokusunda meydana getirdiği mikrosertlik değerlerinin değişiminin karşılaştırılması ve SEM/EDS görüntülerinin değerlendirilmesidir. İkincil amacı ise; ilgili tedavi materyallerinin uygulandığı dişlerin içeceklerde yaşlandırılması sonrası meydana gelen mikrosertlik değeri değişimlerinin karşılaştırılması ve SEM/EDS görüntülerinin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmada 90 adet çekilmiş çürüksüz insan daimi küçük azı dişi kullanıldı. Örnekler rastgele 3 gruba ayrıldı. Grupların başlangıç mikrosertliği ölçülerek yapay çürük lezyonu oluşturmak amacıyla demineralize edici solüsyonda 48 saat bekletildi. Grup 1'e Sodyum Florür vernik, Grup 2 Gümüş Florür (GF), Grup 3'e Rezin İnfiltrant (Rİ) uygulandı. Tedavi edici materyalerin uygulandığı örnekler yapay tükürük solüsyonu (kontrol grubu), süt ve kola sıvılarına günlük maruz kalma alışkanlıkları modeli oluşturularak daldırıldı. Sıvılara maruziyet sonrası 7. ve 14. günlerde mikrosertlik değerleri kaydedildi, SEM/EDS görüntüleri alındı. Bulgular: Rİ uygulanan grup başlangıç mikrosertliğine en yakın ve istatistiksel olarak başlangıç mikrosertliğiyle anlamlı farklılık bulunmayan tek gruptu (pholm=0.06). Flor vernik ve GF gruplarındaki mine örnekleri, uygulama sonrasında mikrosertlik artışı göstermesine rağmen başlangıç mikrosertliğine kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede düşüktü (pholm
Özet (Çeviri)
Aim: In today's modern dentistry practices, minimally invasive techniques are preferred over traditional treatment techniques. For this reason, the treatment of caries lesions that have not yet formed cavitation and the evaluation of the effectiveness of these treatments are important. The primary aim of this study is to compare the changes in microhardness values in enamel tissue caused by the materials used in the initial caries treatment under in vitro conditions and to evaluate the SEM/EDS images. The secondary aim is to compare the changes in microhardness values after aging the teeth in various drinks to which the relevant treatment materials were applied and to evaluate the SEM/EDS images. Material and Methods: 90 extracted caries-free human permanent premolars were used in the study. The samples were randomly divided into 3 groups. The initial microhardness of the groups was measured and they kept in demineralizing solution for 48 hours to create an artificial caries lesion. Sodium Fluoride varnish (SFV) was applied to Group 1, Silver Fluoride (SF) was applied to Group 2, and Resin Infiltrant (RI) was applied to Group 3. Which therapeutic materials were applied to were immersed in artificial saliva solution (control group), milk and cola by creating daily exposure habits. Microhardness values were recorded on the 7th and 14th days after exposure to liquids, SEM/EDS images were taken. Results: The RI applied group was the only group that was the closest to the initial microhardness and had no statistically significant difference with the initial microhardness (pholm=0.06). Although the enamel samples in the fluoride varnish and GF groups showed an increase in microhardness after application, it was statistically significantly lower compared to the initial microhardness (pholm