Seramik rezin kompozit CAD/CAM blokların bağlanma dayanımı ve yüzey pürüzlülüğü üzerine farklı yüzey işlemlerinin etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of different surface treatments on the surface roughness and bond strength of ceramic resin composite CAD/CAM blocks
- Tez No: 412564
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KÜRŞAD ÇULHAOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı yüzey işlemlerinin seramik rezin kompozitlerin yüzey pürüzlülüğü ve bağlanma dayanımı üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır. Vita Enamic ve Lava Ultimate materyaline (n=124) ait 248 adet örnek öncelikle kontrol, kumlama, asit ve lazer gruplarına (n=31) ayrılmıştır. Örneklerin yüzey pürüzlülükleri ölçüldükten sonra her gruptan birer örnek 3D profilometre ve SEM analizleri için kullanılmıştır. Daha sonra her bir yüzey işlemi grubu (n=30) ortalama pürüzlülük değerleri benzer olacak şekilde tekrar 2 alt gruba ayrılarak kontrol, silan, kumlama, kumlama + silan, asit, asit + silan, lazer, lazer + silan grupları (n=15) oluşturulmuştur. Rezin siman (Panavia F 2.0), özel bir test aparatı (SDI SBS Rig) kullanılarak seramik rezin kompozit yüzeylerine uygulanmıştır. Elde edilen örneklere suda bekletme (24 saat) ve termal döngü (2000 devir, 5-55 ºC) işlemleri uygulandıktan sonra makaslama bağlanma dayanımı testi uygulanmış ve kırılma türleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of different surface treatments on surface roughness and bond strength of the ceramic resin composites. 248 samples prepared with Vita Enamic and Lava Ultimate (n=124) were classified firstly as Control, Sandblasting, Acid etching and Laser irradiation groups (n=31). After the measurement of surface roughness, a sample from each group were used for 3D profilometry and SEM analysis. Then, each surface treatment group (n = 30) was divided into two subgroups including the Control, Silane, Sandblasting, Sandblasting+Silane, Acid, Acid+Silane, Laser and Laser+Silane groups (n = 15) considering to have similar mean roughness value. Resin cement (Panavia F 2.0) was applied to surface of the samples using SDI SBS rig. After water storage (24 hours) and termal cycling (2000 cycles, 5-55 ºC), the shear bond strength test was performed and then failure modes were evaluated. Surface roughness data was analyzed by one-way ANOVA and post-hoc tamhane. Bond strength data was analyzed by Kruskal-Wallis, Mann Whitney U and independent samples t-test.