Östaki tüp kartilajının 3T MR ile değerlendirilmesi, normal bireyler ile orta kulak hastalığı olan bireylerde karşılaştırılması
3T MR tube and evaluation of cartilage eustachian , comparison of normal individuals with middle ear disease which individuals
- Tez No: 412568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUZAN ŞAYLISOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı prospektif olarak, östaki tüp (ÖT) kartilajını 3Tesla (3T) Manyetik Rezonans (MR) ile görüntülemek, orta kulak hastalığı olanlarla orta kulak hastalığı olmayanları kıyaslamaktır. Bu çalışmaya hasta ve kontrol grubu olarak sırasıyla 56 orta kulak hastalığına sahip kulak ve 100 orta kulak hastalığına sahip olmayan kulak dahil edildi, hastaların yaş grubu 18-65 yaş aralığındaydı. Her hastaya aksiyel 3D Multiple Echo Recombined Gradient Echo (MERGE) sekansı uygulanıp parasagittal planda kesitler elde edildi. ÖT kartilajı morfolojik olarak 1'den 3'e kadar skorlandı. ÖT kartilaj intensitesinde heterojeniteye neden olan dejeneratif değişiklikler 0'dan 2'ye kadar grade'lendi. ÖT kartilajının medial laminası en kalın yerinden ölçüldü. Aksiyel kesitte kartilaj orta kesimi seviyesinde ÖT lümen çapı ölçüldü. Hasta ve kontrol grubunda yaş, cinsiyet, ÖT kartilajı medial laminası kalınlığı açısından anlamlı farklılık yoktu. ÖT lümen çapı hasta grubunda kontrol grubuna göre daha düşük olarak bulundu. Hasta grubunda skor sayısı arttıkça hasta sayısının yüzdesinin azaldığı ve bunun anlamlı olduğu bulundu. Dejenerasyon grade'i arttıkça hasta sayısının yüzdesi artmaktaydı. Hasta ve kontrol grubunda skor arttıkça yaş farkı gözlenemedi. Skor ve kalınlık ölçümleri açısından Skor 2'de olanlardan hasta grubundakiler kontrol grubuna göre daha fazla kalınlık göstermekte iken, Skor 1 ve Skor 3'de hasta ve kontrol grubunda anlamlı farklılık bulunamadı. Her üç skorda da lümen çapı hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha düşük bulundu. Hasta ve kontrol grubunda dejenerasyonla yaş arasında anlamlı farklılık bulunamadı. Hasta grubunda dejenerasyonu olan hastalar arasında skor ile grade'leme arasında anlamlı fark bulunamadı. Sonuç olarak, 3T MR inceleme ÖT kartilajı gibi küçük ama önemli bir anatomik ve cerrahi lokalizasyonu değerlendirmeyi sağlamakta, orta kulak hastalıklarının tedavisinde uygulanabilecek yeni tedavi yöntemlerine yol göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to prospectively assess eustachian tube(ET) cartilage with 3Tesla (3T) Magnetic Resonance (MR) and compare the normal individuals' cartilage with the middle ear diseased individuals' cartilage. The study included 56 ears with middle ear disease as the patient group and 100 ears without middle ear disease as the control group. The patients' age ranged from 18 to 65 years. Axial 3D Multiple Echo Recombined Gradient Echo (MERGE) sequence and oblique parasagittal planes were obtained. The visualization of the ET cartilage on the MR images was assessed using a three-point numeric rating score. Degenerative changes were assessed using three-point grade. Medial laminal thickness was measured. In axial plane, ET lumen's diameter was calculated in the midportion of the cartilage. There were no significant difference between patient group and control group according to age, gender and ET cartilage medial laminal thickness. In the patient group ET lumen's diameter was significantly lower than the control group and when the numeric rating score increased, the percent of the patient number decreased. Grade of the degenerative changes increased, percent of the patient number increased. When the score increased in both group, there was no significant difference in age. According to score and medial laminal thickness, in the Score 2 group, medial laminal thickness was greater in patient group than control group. In the Score 1 and 3 group, there were no significant difference between both groups. Each three score group, ET lumen diameter was significantly lower in patient group. There were no correlation between degeneration grade and age in both groups, degeneration grade and score in patient groups. In conclusion, 3T MRI provides evaluation of ET cartilage which is small but important anatomical localization and important surgical landmark. MR imaging has the potential role to provide essential information prior to new surgical treatment of middle ear disease on ET.