Diyabeti olan ve olmayan bireylerde albüminüri ve netrin-1 seviyesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relati̇onship between albumunuria and netrin-1 levels in individuals diabetics and non-diabetics
- Tez No: 412582
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE MARAKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmada; diyabet, albuminüri ve plazma netrin-1 seviyesi arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Selçuk Üniversitesi Aile Hekimliği diyabet polikliğine başvuran, idrarda albuminürisi olan diyabeti olan 60 hasta ve aile hekimliği polikliniğine farklı sebeplerle başvuran diyabeti olmayan 56 birey çalışmaya alındı. Diyabeti olan ve olmayan her iki grup bireyler, yaş, cinsiyet ve sosyokültürel düzeyden eş tutuldu. Serebrovasküler olay öyküsü olanlar, nörolojik hastalığı olanlar, sigara içenler, enfenksiyonu olanlar, gebeler, tanı almış karaciğer yetersizliği olanlar, daha önce tanı almış malignite tanısı olan hastalar, laktasyon, antikonvülzan ilaç kullananlar ve çalışmaya katılmak istemeyen hastalar çalışmaya dahil edilmedi.Katılımcıların sosyodemografik özelliklerini, koroner arter hastalığı risk faktörlerini, içeren 24 sorudan oluşan anket formu yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulandı. Netrin-1 düzeyleri ELISA yöntemi ile Human Netrin-1 ELISA Mybiosource MBS044526 markalı hazır ticari kit kullanılarak Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı labaratuarında çalışıldı. Tüm veriler SPSS 16.0 istatistik paket programı kullanılarak değerlendirildi. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanıldı. Chi-square testi, Student-t testi, One-Way Anova Tukey testi, Pearson korelasyon analizi kullanıldı. Bulgular: Çalışmamıza 60 diyabeti olan ve 56 diyabeti olmayan hasta alındı. Çalışmamıza katılan vaka grubunun (n=60) plazma netrin-1 düzeyleri ortalaması 6,10±4,41 pg/ml, kontrol grubunun (n=56) plazma netrin-1 düzeyleri ortalaması 4,21±1,57 pg/ml olup diyabeti olan olmayan grup arasında plazma netrin-1 ortalamaları açısından istatistiksel fark vardı (p=0,003). Diyabeti olmayan ve diyabeti olup spot idrarda mikroalbumin/kreatin oranı 30 olan grup ile diyabeti olmayan ve diyabeti olup spot idrarda mikroalbumin/kreatin oranı 30 olan grupta mikroalbumin/kreatin oranı
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we investigated the relationship between diabetes albuminuria and plasma levels of netrin-1. Materials and Methods: 116 patients was included in the study who admitted Selcuk University Family Medicine Clinic. We included 60 patients who had diabetes with albuminuria in the urine and 56 individuals without diabetes who applied to Family medicine clinic for different reasons. Individuals in both groups with and without diabetes equated in respect of age, gender and socio-cultural level. Patients who had a history of CVD, neurological disease, infections, using anticonvulsant drugs , been previously diagnosed of malignancy disease and smokers, , women who are pregnant and lactating, and patients who do not want to join to study were excluded from the study. A questionnaire consisting of 24 questions incluiding Participant's demographic characteristics and coronary artery disease risk factors, was administered face-to-face interviews. Netrin-1 levels were measured with commercially purchased Human netrin-1 ELISA Mybiosour by MBS044526 kit by ELISA in Selcuk University Faculty of Medicine, Biochemistry Department. All data were analyzed using SPSS 16.0 statistical software package. To evaluation of the data, percentage, mean, standard deviation were used. Chi-square test, Student's t-test, One-Way ANOVA Tukey test and Pearson correlation analysis were used. Results: In this study, we enrolled 60 patients with diabetes and 56 without diabetes. Diabetic patients (n = 60) and nondiabetic individuals plasma netrin-1 average levels was 6.10 ± 4.41 pg / ml and 4.21 ± 1.57 pg / ml , respectively.There was a statistically significant difference in respect of average netrin-1 levels between two groups, (p = 0.003). Without diabetes, and diabetes who had microalbumin / creatinine ratio < 30 in the spot urine ,there was no statistically difference between two groups (p = 0.861). The first group who had Diabetes with microalbumin / creatinine ratio > 30 in their spot urine had a statistically significant difference compared the two other groups (p = 0.000 and p = 0.001) . It was calculated that average GFR values of first (n=60) and second (n=56) group was 92.10 ± 21.02 ml / min and 100.95 ± 13.42 ml / min, respectively.gf is There was a statistically significant difference between the case and control groups (p = 0.008). While first group's (n = 60) creatine average values was 0.87 ± 0.24 mg / dL , in the control group (n = 56) the average creatine value was 0.76 ± 0.08 mg / dL. This finding showed that there is a statistical difference in mean creatinine levels between two groups (p = 0.002). Conclusions: Diabetes has an increasing incidence in all countries. In our country, it's incidence has been increasing day by day. Diabetic complications are also increasing. We analyzed the netrin-1 levels in nephropatic patients which is the one of the most important complication of diabetes. We found Netrin-1 levels increased significantly with diabetes and microalbumin / creatinine ratio> 30 in the group compared to microalbumin / creatinine ratio