Kronik hastalığı olan bireylere verilen bakımın değerlendirilmesi, SF-36 yaşam kalitesi ölçeği skorları ve had depresyon-anksiyete ölçeği skorları ile karşılaştırılması
Evaluation of chronic illness care and its relation to SF-36 quality of life questionnaire scores and had depression-anxiety scale scores
  1. Tez No: 497756
  2. Yazar: MERVE YUVALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ZEYNEP TUZCULAR VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Kronik hastalıklara bağlı ölümler gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde tüm ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Kronik hastalıkların seyri sırasında kişilerin ruhsal sağlıklarının da etkilendiği ve depresyon, anksiyete gibi hastalıkların sıklıkla fiziksel hastalıklara eşlik ettiği bilinmektedir. Sonuç olarak kişilerin yaşam kalitesi kötüleşmekte ve sunulan sağlık hizmetine ulaşmaları, aldıkları hizmetten memnun olmaları güçleşmektedir. Bu bilgiler doğrultusunda planladığımız çalışmamızda kronik hastalığı olan bireylerin hastalık bakımını kendi bakış açıları ile değerlendirmeyi ve bakım algıları ile yaşam kalitesi, depresyon-anksiyete belirtileri arasındaki ilişkiyi incelemeyi hedefledik. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipteki bu çalışma, 20 Ağustos 2017-20 Ekim 2017 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Sağlık Uygulama Araştırma Merkezi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran, en az bir kronik hastalık tanısı olan 18 yaş üstü 242 kişi ile yapıldı. Hastalara 15 sorudan oluşan demografik verilerin, hastalık tanısı, hastalık süresi gibi bilgilerin derlendiği bir anket ile“Kronik hastalık bakım ölçeği (PACIC)”, yaşam kalitesini değerlendirme ölçeği“Kısa form-36 (SF-36)”,“Hastane anksiyete depresyon ölçeği (HADS)”uygulandı. Verilerin değerlendirilmesinde; normal dağılım gösteren değişkenlerin iki grup karşılaştırmalarında Student t Test, normal dağılım göstermeyen değişkenlerin iki grup karşılaştırmalarında ise Mann Whitney U testi kullanıldı. Normal dağılım gösteren üç ve üzeri grupların karşılaştırmalarında Oneway Anova Test, normal dağılım göstermeyen üç ve üzeri grupların karşılaştırmalarında ise Kruskal Wallis test kullanıldı. Puanlar arası ilişkilerin değerlendirilmesinde ise Pearson Korelasyon Analizi ve Spearman's Korelasyon Analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Deaths due to chronic diseases are among the leading causes of death in both developed and developing countries. It is known that during the course of chronic diseases the mental health of the individuals is also affected. The relationship between physical conditions and mental disorders such as depression and anxiety have also been proven. As a result, the quality of life of the patients worsen. In this study we aimed to evaluate chronic illness care of the patients from their perspective, and the relationship between perception of care with quality of life and depresion-anxiety scores. Materials and Methods: This descriptive study was conducted with 242 patients aged 18 years or older with at least one chronic illness who applied to the Outpatient Clinics of Family Medicine of Health Sciences University Haydarpaşa Numune Health Practice Research Center between August 20, 2017 and October 20, 2017. A questionnaire of 15 questions which included demographic information, type of chronic condition, duration of illness, Patient assessment of chronic illness care (PACIC) instrument, Short form-36 (SF- 36) and Hospital anxiety and depression scale (HADS) were applied to the participants. For analysis of the data, Student t test was used for two group comparisons of normal distribution variables, and Mann Whitney U test was used for two group comparisons of non-normal distributions. Oneway Anova Test was used for the comparison of three or more groups with normal distribution, and Kruskal Wallis test was used for three or more groups with nonnormal distribution.