Aile hekimliği polikliniğine başvuran tip 2 diyabetli hastaların yaşam kalitesi düzeyi ve anksiyete, depresyon durumları
Quality of life and anxiety, depression status of patient with TYPE 2 diabetes admitted to the Family Medicine outpatient clinic
  1. Tez No: 646386
  2. Yazar: MUSTAFA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ENGİNYURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş: Diyabetes Mellitus, insülin hormonu salgılanmasında defekt ve/veya salgılanan insülinin etkisinde azalmadan kaynaklanan, kronik hiperglisemi ile seyreden, tüm metabolizmayı ve sistemleri etkileyen kronik bir hastalıktır. Fiziksel sorunların yanısıra dugusal ve sosyal sorunlara da sıkça neden olur. Bu çalışma, Tip II DM' li bireylerde kan şekeri regülasyonu ile anksiyete, depresyon ve yaşam kalitesi düzeyi arasındaki ilişkiyi tespit etme amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Tip 2 DM hastalarının ruhsal durumlarını tarayarak, bunlara neden olabilecek etkenleri ve kan şekeri düzeyi ile arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla Temmuz 2019- Mart 2020 tarihleri arasında Ordu Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği ve Kronik Hastalıklar Polikliniğine başvuran 18 yaş üstü, primer ruhsal bozukluğu olmayan, eski ve yeni tanı 150 tip 2 DM hastasına yüz yüze anket tekniği kullanılarak yapılmıştır. Araştırma kesitsel tipte tanımlayıcı araştırma olarak planlanmıştır. Bulgular: Çalışmaya %70,0'ı kadın %30,0'ı erkek olmak üzere toplam 150 hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 54,4±14,4yıl olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Diabetes Mellitus is a chronic disease caused by a defect in insulin hormone secretion and / or a decrease in the effect of secreted insulin, progressing with chronic hyperglycemia, affecting all metabolism and systems. It often causes sensory and social problems as well as physical problems. This study was conducted to determine the relationship between blood sugar regulation and anxiety, depression and quality of life level in individuals with Type II DM. Materials and Methods: This research is for the patients over 18 years of age who applied to Ordu University Education Research Hospital Family Medicine and Chronic Diseases Outpatient Clinic between July 2019 and March 2020 in order to search the psychological symptoms of Type 2 DM patients and to investigate the factors that may cause them and their relationship with blood sugar level. , old and new diagnosis was made to 150 type 2 DM patients using face-to-face questionnaire technique. The research is planned as a descriptive research in cross-sectional type Results: A total of 150 patients, 70.0% female and 30.0% male, were included in the study. The average age of the patients was calculated as 54.4 ± 14.4 years.