Yaşlılarda üriner inkontinans geriatrik depresyon ve yalnızlık arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship among urinary incontinence geriatrik depression and loneliness of elderly inviduals
- Tez No: 412598
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRGÜL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma tanımlayıcı tipte bir araştırma olup, yaşlı bireylerde üriner inkontinans, geriatrik depresyon ve yalnızlık arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma Ankara ilinde bulunan Gülhane Askeri Tıp Akademisi Geriatri Polikliniğinde Kasım 2014 - Şubat 2015 tarihleri arasında yapılmıştır. Geriatri Polikliniğine tedavi için başvuran 200 yaşlı araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında; Tanımlayıcı Veri Formu, ICIQ-SF, GDS-K ve UCLA-LS kullanılmıştır. Veriler yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 15 paket programında sayı, yüzde, frekans, ortalama, ortanca, standart sapma, Kruskal Wallis, Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U ve spearman korelasyon testi kullanılarak analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is not only a descriptive research but also aimed to define the relationship among urinary incontinence, geriatric depression and loneliness of elderly individuals. This research is done between the dates of 2014, October and 2015, February at GATA geriatrics outpatients in Ankara. 200 elder people who applied for treatment at geriatrics outpatients were the sample of the research. Descriptive data form, ICIQ-SF, GDS-K and UCLA-LS are used during the collection of data. Data is collected via face to face interviews. The data obtained are analyzed by using number, percent, frequency, mean, median, standart deviation, Kruskal Wallis, Mann Whitney U test corrected by Bonferroni and spearman correlation test in SPSS 15 package programme.