Dental implantların stabiliteleri ile kemik morfometrik parametreleri arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between dental implant stability and bone morphometrical structure
  1. Tez No: 412599
  2. Yazar: NAFİ ONUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM AYHAN ALKAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı, bireylere uygulanan farklı ebatlardaki dental implantların üç aylık osseointegrasyon süreci boyunca stabilitelerindeki değişikliklerin değerlendirilmesi ve kemik yapısal/morfometrik parametrelerle aralarındaki ilişkiyi irdelemektir. Çalışmamıza yaşları ortalaması 43 olan 32 birey dahil edilmiş olup toplam 86 implant uygulanmıştır. Uygulanan implantlar farklı ebatlarda olup hastaların ihtiyaçları doğrultusunda standart prosedürle yerleştirilmiş, yerleştirildiği anda(primer stabilite), 1., 2., 3., 4. hafta, 2. ay, 3. ay olmak üzere her hastadan 7 kere implant stabilite değerleri ölçülüp kaydedilmiştir. Alınan bu değerler hem kendi içlerinde değerlendirilmiş hem de tedavi öncesi alınan CBCT'lerden elde edilen kemik yapısal/morfometrik parametreler ile değerlendirilmiştir. Kortikal kemik kalınlığı ve kemik mineral yoğunluğu CBCT görüntülerinden doğrudan elde edilmiş olup trabeküler kemik yapısını ilgilendiren BV/TV, trabeküler kalınlık, trabeküler boşluk ve yapısal model indeksi özel bir bilgisayar yazılımı vasıtasıyla değerlendirilmiştir. Alt çeneden elde edilen ortalama implant stabilite değerleri tüm zaman noktalarında üstten alınanlara göre yüksek bulunmuş, ortalama kortikal kemik kalınlığı ve kemik mineral yoğunluğu alt çenede daha fazla olduğu tespit edilmiştir. 3 farklı çapa ait primer stabiliteler farklı olmasına rağmen 3 ay sonunda ölçülen değişimler birbirilerine yakın olduğu saptanmıştır. Hem üst hem de alt çenede çoğunlukla 3,3 ve 4,8 mm çaplara ait implantların stabiliteleri arasında anlamlı farklılıklar gözlenirken, 4,1 mm çapa ait implantların stabiliteleri ile diğer iki çapa ait implantların stabiliteleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmamıştır. İmplantların stabiliteleri ile kemik morfometrik değerleri arasındaki ilişkiler kuvvetli görülmemekle birlikte kemik mineral yoğunluğu ile trabeküler kalınlık ve BV/TV arasındaki ilişki genellikle kuvvetli olduğu saptanmıştır. Bu çalışmanın sınırları dahilinde, dental implant tedavisi öncesinde alınan CBCT verilerinden hem kortikal kemik kalınlığı gibi makro bilgiler hem de trabeküler kemik ile ilişkili mikro bilgilerin değerlendirilmesinin implantların geleceğini öngörmek amacıyla uygulanabilir ve yararlı bir teknik olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, evalution of the stability changes and the relationship between bone structural/morphometrical parameters during 3 months osseointegration time of applied dental implants with different dimensions. 32 patients with 43 mean age involved to our research and totally 86 dental implants were applied. Applied implants with different diameters were placed with standart procedure due to the patients needs. Dental implant stability values were measured and recorded 7 times from each of the patients at the placing time (primary stability), 1-2-3-4th weeks and 2-3th months. These values were compared with each other and bone structural/morphometrical parameters which were obtained CBCT before the treatment. Cortical bone thickness and bone mineral density values were obtained directly from CBCT images and BV/TV, trabecular thickness, trabecular space and structural model index values which were related to trabecular bone structure were evaluated with a special computer software. Mean dental implant stability values at the mandibular region were higher than maxillary region at the all measuring times and also mean cortical bone thickness, bone mineral density values were higher at the mandibular region. After 3 months, measure changes at the dental implants with 3 different diameters and different primary stability values were detected as similiar to each other. Relationship between dental implant stability values and bone morphometrical values were described as a weak relationship; but relationship between bone mineral density, trabecular thickness and BV/TV were detected as a strong one. With the limitations of this study, both macro informations as cortical bone thickness and micro informations were related to trabecular bone which were obtained CBCT images before the treatment can be a useful technique to evaluate the futures of the implants.