Kronik periodontitis'li bireylerin tedavisinde uygulanan sistemik antibiyotiklerin tedavi döneminde ve bitiminde tükürükteki antibiyotik konsantrasyonu ve diş eti oluğu sıvısındaki doku yıkım ürünleri üzerindeki etkilerinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
Comparative analysis of systemic antimicrobial concentrations in saliva during and end of the chronic periodontitis patients treatment and gingival crevicular fluid levels of MMP-1 MMP-3 MMP-9 collagen TYPE 1 and elastin
  1. Tez No: 412600
  2. Yazar: BURAK AK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM AYHAN ALKAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışmanın amacı Kronik Periodontitis'li bireylerde DOKSİ grubu, AMOK - METRO kombinasyonu grubu, AZİTRO grubu antibiyotik ile beraber yapılan SRP nin, sadece SRP uygulanan bireylerin ve sağlıklı bireylerin DOS MMP-1, MMP-3 ve MMP-9 seviyelerini uygulanan Faz 1 periodontal tedavi esnasında ve sonrasında Kollajen Tip1 degradasyonu ve Elastin degradasyonu üzerine etkilerini ve tükürük antibiyotik konsantrasyonlarının karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Çalışmaya yaş ortalaması 32 olan 59 kişi dahil edilmiştir. 9 periodontal sağlıklı ve 50 kronik periodontitis hastası incelenmiştir. Plak indeksi, gingival indeks, kanama indeksi, sondlanan cep derinliği, dişeti çekilmesi ve klinik ataşman seviyesini içeren klinik parametreler tedavi öncesinde ve sonrasında kaydedilmiş, tükürük ve DOS örnekleri tedavi öncesinde ve sonrasında toplanmıştır. MMP-1 MMP-3 MMP-9 Kollajen Tip 1 ve Elastin seviyeleri ELİSA kiti ile değerlendirilmiş, tükürük örnekleri HPLC analiz cihazı ile incelenmiştir. Tedavi sonunda SCD de ve KAS da en çok kazanç AZİTRO grubunda elde edilmiştir. Elastin miktarını en çok AZİTRO grubu tedavi sonunda tespit edilmiştir. Kollajen miktarı başlangıç değerlerine göre en çok azalma kontrol grubunda olmuş, tedavi sonrasında DOKSİ grubunda artış gözlenmiştir. Bu çalışmanın sınırları dahilinde antibiyotik kullanılan tüm periodontitis hastalarında klinik parametrelerde kontrol grubuna göre anlamlı kazanç elde edilmiştir. Antibiyotik konsantrasyonları en çok AMOK-MET grubunda tedavi sonunda 13.4 ug/ml AMOK, 6.68 ug/ml MET tespit edilmiştir. DOKSİ tedavi ortasında, 0.32 ug/ml olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is, the comparative analysis of salivary concentrations of systemic antibiotics in individuals with chronic periodontitis that treated with DOKS group, AMOK - METRO combination group, AZİTRO group and only SRP group and healthy group during implementation of periodontal treatment Phase 1 and after phase 1 and levels of MMP- 1, MMP -3 and MMP-9 Type 1 Collagen degradation and Elastin degradation in Gingival Crevicular Fluid. 59 person included to the study with mean age of 32. 9 healty person and 50 chronic periodontitis person investigated in the study. Clinical measurement including plaque index, gingival index, bleeding index, probing depth, clinical attachment level was recorded saliva and gingival crevicular fluid samples collected before and after the therapy. MMP- 1, MMP -3 and MMP-9 ,Type 1 collagen and Elastin levels are evaluated with ELİSA kits, saliva concentrations of antibiotics evaluated with HPLC analysis device.At the end of the treatment,PD gain and CAL gain was maximum in AZİTRO group. Collagen levels of combination antibiotics therapy was at minimum levels comparing to baseline levels. In DOKSİ group collagen levels after therapy was the highest comparing to baseline levels. İn the limits of this study, the antibiotics group has better clinical outcomes comparing to baseline levels and control group after treatment levels. Antibiotic concentrations of AMOK-MET is 13.4 ug/ml for AMOK and 6.68 ug/ml for MET. DOKSİ antibiotic levels in saliva was 0.32 ug/ml in the middle of the treatment.