Türkiye'de Anayasa Mahkemesi'nin yapısı, konumu, işlevi ve batı demokrasilerinden örnekler: İngiltere-ABD-Fransa
- Tez No: 41261
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜLAY ÖZÜERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZET Hukukun üstünlüğünü ve bağlayıcı lığını kabul etmiş tüm devletlerde pozitif hukuk kuralları, temel bir düzenleyici belgeye uygun olmak zorundadır ki bu belge Anayasa'dır. Söz konusu kuralların Anayasa 'ya uygunluğu iki değişik yolla sağlanır: Siyasal de netim ve yargısal denetim ya da diğer bir deyişle Anayasa yargısı. Siyasal denetimden daha güvenli ve etkin olan Anayasa yargısı da, Amerikan Modeli ve Avrupa Modeli adları ile iki farklı uygulama metoduna sahiptir. Türk hukuk sistemi, ilk defa 1876 tarihinde yazılı bir Anayasa 'ya kavuşmuştur. Hukuk kurallarının Anayasa 'ya uygunluğunun sağlanması gereksinimi de, bu tarihten itibaren Türk Anayasa ; hukukunun konularından birini oluşturmuştur. 1961 Anayasası ' na kadar söz konusu uygunluk, siyasal denetim yolu ile sağlanmaya çalışılmış tır. 1961 Anayasası ' nda Anayasa Mahkemesi ' nin kurulması öngörülmüştür. Böylece Türkiye'de hukuk kurallarının Anayasa 'ya uygunluğu siyasal denetim yerine Anayasa yargısı ile ve Avrupa Modeli'ne uygun olarak gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Yürürlükteki 1982 Ana yasası ise, sistemin özünü korumakla birlikte Anayasa Mahkemesinin yapısı ve işleyişinde değişik birtakım düzenlemelerde bulun muştur. Bu araştırmada, kuruluşundan bugüne kadar organizasyon, görev ve yetkilerinde yaşadığı değişikliklerin. Anayasa Mahkemesi ' nin konum ve işlevini ne şekilde etkilediği; Mahkeme 'nin kuruluş ve işleyişinde ortaya çıkan ve çıkabilecek sorunların neler olduğu ve ı bunların nasıl giderilebileceği; Türk Anayasa yargısı sisteminin, Avrupa Modeli içerisinde hangi konumda bulunduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The positive law rules in all states which have accepted the superiority of law must be dependent to a basic statutory document This document is Constitution. The positive law rules' accordance to Constitution is ensured by two different ways: Political control and judgemental control. In other words it is ensured by judgement of Constitution. The judgement of Constitution, which is more reliable and effective than political control, has got two different application methods: American Model and European^ Model. The Turkish Law System had a written Constitution in 1876 for the first time. Since then the need for ensuring the law rules' accordance to the Constitution has formed one of the subjects of the Turkish Constitution Law. Until the 1961 Constituon, this accordance was tried to be ensured by political control. In the 1961 Constitution the foundation of Court of Constitution was prescribed. Thus the law rules' accordance to the Constitution in Turkey began to be carried out by judgement of the Constitution instead of political control. And all the process has been carried out by the European Model. Although the 1982 Constitution -which is in force- had the substance of the system, it made some different arrangements in the structure and process. In this research poper, it has been tried to be shown how the| changes -since its foundation until today- that were seen in its organization. duty and jurisdiction effected the status and function of Court of the Constitution; what the problems appeared at its foundation were and what the problems that may appear are and how they may be abolished; in what status the system of the Turkish judgement of Constitution in European Model is.