Hemşirelerin profesyonel benlik kavramının ve profesyonelliğe ilişkin davranışlarının incelenmesi
Investigation of the Professional Self-Concept and the Professional Behaviors of Nurses
- Tez No: 644914
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu araştırmada hemşirelerin profesyonel benlik kavramları, profesyonelliğe ilişkin davranış düzeyleri ve aralarındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tip ve kesitsel desende planlanarak uygulanan bu araştırmanın evrenini İstanbul'da Anadolu yakasında özel bir vakıf üniversitesinin iki hastanesinde Haziran-Temmuz 2018 tarihleri arasında çalışan 136 gönüllü hemşire oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate the nurses' professional self-concepts, professional behavior levels and the relationship between them. Material and Method: The universe of this research, which was planned and implemented in a descriptive type and cross-sectional pattern, consisted of 136 volunteer nurses working in two hospitals of a private foundation university in Istanbul on June-July 2018.