Beden eğitimi ve spor bilimleri fakülte ve yüksekokullarındaki akademik personelin örgütsel bağlılık ve örgütsel adalet düzeylerinin incelenmesi
Investigating level of organizational commitment and organizational justice of academic staffs in faculties of sports sciences and schools of physical education and sports
  1. Tez No: 412646
  2. Yazar: MUHAMMED MUSTAFA ATAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı; Türkiyenin farklı üniversitelerinde Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarında çalışan akademik personelin örgütsel bağlılık ve örgütsel adalet düzeylerini çeşitli değişkenlere göre incelemektir. Çalışmaya 20 farklı üniversiteden toplam 320 akademisyen gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından katılımcıların kişisel bilgilerine ulaşabilmek için hazırlanmış olan Kişisel Bilgi Formu, Allen ve Meyer tarafından 1990 yılında geliştirilen ''Örgütsel Bağlılık Ölçeği'' ve Niehoff ve Moorman tarafından 1993 yılında geliştirilmiş olan ''Örgütsel Adalet Ölçeği'' kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi aşamasında SPSS 21.0 Paket program kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikî yöntemlere olan yüzde, frekans ve çapraz tablolama testlerine ek olarak, Kolmogrof-Smirnov normal dağılım testi uygulanmış ve anlamlı farklılıkların belirlenmesi için bağımsız örneklem t testi, Mann Whitney-U, Kruskal Wallis-H ve tek yönlü varyans analizi testleri ve bağımlı değişkenler arasındaki ilişkiyi bulmak için Korelasyon analiz testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate level of organizational commitment and organizational justice of academic staffs working in School of Physical Education and Sports from different university in Turkey. Total three hundered-twenty academic staffs from different university participated in the study on a voluntary basis. As a date collection tool, Personel Information Form prepared by researcher to get personal information regarding the participants, Organizational Commitment Scale developed by Allen and Meyer in 1990 and finaly Organizational Justice Scala developed by Niehoff and Moorman in 1993 were used respectively. SPSS 21.0 for Windows was used to analyze the data. In addition to descriptive statistical methods such as frequency, percentage and cross tabulation, Kolmogorof Smirnon range test, independent samples t test, One Way ANOVA tests, Mann Whitney-U, Kruskal Wallis test were used to determine significant differences among variables.