Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi yoğun bakım ünitesinde yatan septik şok gelişen hastalarda kan ve kan ürünleri kullanımın hasta ve maliyet üzerine etkisi
Blood products effect and cost effect at the patients with septic shock in Trakya University Medical Faculty (Edirne, Turkey) hospitalized intensive care unit
- Tez No: 412665
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK MEMİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışmamızda yoğun bakım ünitemizde septik şok tanısı almış 'Surviving Sepsis Campaign 2013' rehberine göre kan ve kan ürünü verilen hastalar ile verilmeyen hastalarda mekanik ventilatörde kalış süresi, yoğun bakım ünitesinde kalış sürelerini, mortalite ve maliyeti karşılaştırmayı amaçladık. Yoğun bakım ünitesine yatırılan hastalarda, yattığı süre boyunca hastaların akut fizyolojik ve kronik sağlık değerlendirme skoru II (APACHE II), sepsise bağlı organ yetmezliği değerlendirme verilerinin (SOFA skoru), hemodinamik parametreler, santral venöz basınç ölçümleri, biyokimya tetkikleri (karaciğer enzimleri, üre, kreatin), hemotolojik parametreler (hemoglobin, hemotokrit, trombosit, aktivite ve lokosit),uluslararası normal oran, kan gazı değerleri (Ph, PO2, PCO2, SPO2, BE) kaydedildi. Sedasyon, vazopresor ve inotrop ajan ihtiyacı olan hastalar kaydedildi. Hastaların yoğun bakım ünitesinde kaldığı süre boyunca mekanik ventilatörde kaldığı süre, mortalite ve maliyet kaydedildi. Çalışmamız, 01/08/2011–31/01/2013 tarihleri arasında, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı, Yoğun Bakım Bilim Dalı bünyesindeki Cerrahi Yoğun Bakım ve Reanimasyon Yoğun Bakım'ında 24 saatten uzun süre tedavi gören 313 septik şok tanısı almış hastaları içeren prospektif bir çalışmadır.Hastalar 'The Surviving Sepsis Campaign 2013' rehbere göre kan ve kan ürünü replasmanı yapılanlar (n=83) ve yapılmayanlar (n=230) olarak iki gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
BLOOD PRODUCTS EFFECT AND COST EFFECT AT THE PATIENTS WITH SEPTIC SHOCK IN TRAKYA UNIVERSITY MEDICAL FACULTY (EDIRNE, TURKEY) HOSPITALIZED INTENSIVE CARE UNIT In our study, our aim was to assess the effects of transfusion on the duration of intensive care stay, duration of mechanical ventilation, mortality and cost analysis in septic shock patients. Acute Physiology and Chronic Health Evaluation II (APACHE II) , the Sequential Organ Failure Assessment (SOFA) scores, hemodynamic parameters, central venous O2 saturation (ScvO2), biochemical parameters (liver enzymes, urea, creatinine), hematologic parameters (haemoglobin, haematocrit, active count, platelet and leukocyte counts), internasyonel normalized ratio, blood gas parameters (pH, PO2, PCO2, SpO2, BE) were recorded during intensive care stay. The number of patients used sedation, vasopressor and inotropics were all recorded. The duration of stay in the intensive care and duration of mechanical ventilation, mortality and cost analysis were recorded. 313 patients staying in department of Anesthesiology and Reanimation intensive care unit for more than 24 hours, between 11 August 2011- 31 January 2013 were included into this prospective study. Patients was randomly divided to tranfusion group (n=83) and nontransfusion group (n=230). The Surviving Sepsis Campaign 2013 transfusion guidelines were used for the transfusion practice.