İnsan ısırık izinin kimliklendirmede kullanımı
The use of human bite mark in identification
  1. Tez No: 412674
  2. Yazar: MELDA BEKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ SÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Adli diş hekimliği, adli bilimlerin spesifik bir alanıdır ve yargı sistemine güvenilir sonuçlar vermektedir ve ısırık izi analizinin bu alanda çok büyük rolü bulunmaktadır. Geçmiş yıllarda peynir ve elma gibi çeşitli gıdalar üzerinde ısırık izi oluşturularak analizinin yapılması sağlanıyordu. Isırık izi olayına bakış açısının gelişmesiyle birlikte adli odontoloji alanında önemli değişiklikler gerçekleşmektedir. Bu alanda yapılan çalışmalar göstermektedir ki overlay metodu içlerinden en güvenilir, rahat çalışılan yöntemlerden birisidir. Hem etkilidir hem de verdiği sonuçlar oldukça tatmin edicidir. Bu çalışmada prospektive bir yöntem kullanılarak Bahçelievler Ağız ve Diş Hastanesi'ne gelen hastaların arasından ağız kalıplarını elde etmek üzere randomize 50 hasta seçildi.Bu kalıplar olay yerinde bulunan ısırık izini simule etmesi amacıyla kol üzerinde iki dakika bastırıldı.ABFO 2 cetveli kullanılarak fotoğraf çekildi ve Adobe Photoshop programı kullanılarak işlem yapıldı.Ayrıca çalışma modelleri, yassı tarayıcıda tarandı.Tüm imajlar dijital ortama aktarılarak en doğru şekle doğru dökümente edildi. Isırık izi değerlendirmesinde dişe ait olan boyutsal ve pozisyonal karakteristik özelliklerin, örnek üzeinde meydana getirdiği izler çok önemlidir.Bu nedenle makroskobik bulgular değerlendirildi ve çalışma modeli imajları ile fotoğraflar öncelikli makroskobik bulgular yönünden değerlendirildi ve bazı modeller dışlandı. Bu çalışmada doğru sonuca ulaşma yolunda makroskobik bulguların kullanımına dair yöntem izlenmiştir. - Bu çalışmada diastema, diş eksikliği, rotasyon gibi makroskobik bulguların kullanım metodolojisini tanıtmak -Acil durumlarda hızlı bir yöntemle sonuca ulaşmak -Her türlü koşulda çözüm -En güvenilir yöntemle -İstatistiki yöntemlere başvurarak ısırık izi analizi yöntemlerini geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
Forensic dentistry is a special branch of forensic science that gives reliable solutions for the justice system and bite mark analysis plays a great role in this field. In the past some of the foods were the most important materials for bite mark analysis such as apple and cheese. Dental odontology often reguires the updating technics and information changes in odontological approch over years also lead change in bite mark evidence. While there are many ways for seeking identification of the owner of the bite mark in the crime scene, overlay method is scientifically proven conveniently and most important of all, affordably and one of the most advanced method in the world. A prospective method was performed in this study. Fifty cases who has been admitted Bahçelievler Dental Hospital were selected randomly to give self dental study casts.These dental casts impressed on the arm for two seconds aiming to simulate bite marks which found at the crime scene. The photographs were taken using the scale ABFO No.2. The photos were processed using Adobe PhotoshopCC. And given casts were scanned using a flatbed scanner. The bite marks and photographs were digitised as described to record a bite mark an exact photographic documentation. For analyzing the bite mark, dental caracteristics while impression, such as measurements, positioning in tooth characteristics against the substratum are significant. Macroskobic findings assessed and scanned images of study casts and bite mark photographs were compared using macroskopic findings initially and some of the study casts excluded. In this investigation, an attempt has been made to analyze and evaluate makroskobic findings to take a big step on the way of accurate identification. -I aimed to introduce importance of macroskobic findings through the parameters of rotation, diastema, lack of the dent etc. - Reach target much faster in case of emergency -Solution in every situation -Prove relialibility - Introduce ultimate solutions to improve bite mark analysis according to the statistically based determination.