Özel güvenlik hizmetlerinin adli bilimler bakımından değerlendirilmesi
Assessment of private security of providing in respect to forensic sciences
  1. Tez No: 412679
  2. Yazar: SALİH TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BÜLENT ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Hukuk, Kamu Yönetimi, Education and Training, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda 5188 sayılı kanuna göre verilen özel güvenlik hizmetlerinin adli bilimler bakımından değerlendirilmesi anlatılmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde; güvenlik ve kolluk kavramları üzerinde durularak kolluğun işlevi ve sınıflandırılmasından bahsedilmiştir. İkinci bölümde; Türkiye'deki iç güvenliği sağlayan genel ve özel kolluk çeşitleri açıklanmış, polisin yetkileri ayrıntılı olarak belirtilmiştir. Üçüncü bölümde; özel güvenlik kavramına açıklık getirilmiş, özel güvenliğin dünyada ve ülkemizdeki tarihsel gelişimine yönelik bilgiler verilerek özel güvenlik kuruluşları ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Ayrıca özel güvenlik görevlilerinin hizmetleri, yetkileri, denetlenmesi ve eğitiminden detaylı bir şekilde bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde; genel kolluk özel güvenlik ilişkisi, faaliyetlerinin kıyaslanması, aralarındaki yetki, görev ve sorumluluk alanı paylaşımı üzerinde durularak aralarındaki ilişkilerin geliştirilmesi için genel kolluğa ve özel güvenliğe düşen görevlere değinilmiştir. Beşinci ve son bölümde ise; Ankara ilinde kamu ve özel güvenlik şirketlerinde çalışan 200 özel güvenlik görevlisine yönelik alan araştırması yapılmıştır. Bu alan araştırmasında; özel güvenlik görevlilerinin sosyal durumlarını, mesleki eğitim düzeylerini, çalışma şartlarını, genel kolluk ile arasındaki ilişkilerini, görev ve yetkileri hakkındaki bilgi düzeylerini ölçmeye yönelik çözümlemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; we tried to explain providing private security services in respect to forensic sciences assessment operating under the law number 5188. In the first chapter; the concepts of security and law enforcement are emphasized and function and classification of law enforcement is discussed. In the second chapter; the types of law enforcement and private security qroviding internal security in Turkey is described and the authorities of the police are outlined in detail. In the third chapter; the concept private security is clarified, information concerning the historical development of private security in our country and the world is given and prıvate security organizations are described in detail. In addition, services, authorities, the supervision and training of private security guards are mentioned in detail. In fourth chapter; association between law enforcement and private security, comparison of their activities, sharing of their authorities, duties and responsibilities are emphasized and duties of law enforcement and private security for the development of relations between them is addressed. In the fifth and final chapter; a field research towards 200 private security guards working in the public and private security companies in Ankara is conducted. In this field research; analyses to measure the social status, training levels and working conditions of private security guards, as well as their relations between the law enforcement and their level of knowledge about their duties and authorities are made.