Shewhart kontrol kartlarında, kontrol tarifelerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 41270
  2. Yazar: ALİ REZA FOROUZAN MEHR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Bir üretim sürecinde değişkenliğin tesadüfi veya özel faktörlerin hangisinin etkisiyle meydana geldiğinin saptanabilmesi, kontrol kartlarında kontrol sınırlarının belirlenmesi ile mümkün olmaktadır. Bu sınırlar olasılık kurallarına dayanılarak hesaplanmakta ve bekle nilenin dışındaki değişkenliğin özel faktörlerin etkisi ile meydana geldiği kabul edilmekte dir. Kontrol sınırlan dışına taşan bir değişkenlik görüldüğü takdirde, süreçten özel faktörün varlığı araştırıl maktadır. Değişkenlik kontrol sınırlan içinde kaldığı sürece, süreçte sadece tesadüfi etkenlerin bulunduğu ve bu nedenle herhangi bir düzeltici önlem alınmasına gerek olmadığı sonucuna vanlmaktadır. Birinci bölümde kısaca, kalite ve kalite kontrolüne değinilmektedir. İkinci bölümde, kalite kontrolündeki temel kavramlar ve tek değişkenli Shewhart kalite kontrol kanlan in celenmektedir. Tek değişkenli kontrol kartları değişkenleri özelliklere göre ele alınmaktadır. Bu bölümün sonunda kontrol kartlannın yorumlanması ve trend kuralı kon trol kartlannın doğrusal değişme altında performanslan incelenmektedir. Üçüncü bölümde, çok değişkenli kalite kontrolüne yer verilmekte ve ortalama değerlerin kontrolü incelendikten sonra bireysel gözlemler için çok değişkenli kontrol kartlan dikkate alınmaktadır. Dördüncü bölümde, kontrol kartlannın ekonomik tasannu konusunda süreç karak teristikleri ve maliyet parametreleri açıklanmaktadır. Beşinci bölümde, ambalaj malzemesi üreten bir firmada üretim sürecinde plastiğin gerilme dayanıklılığı ve kalınlık verileri alınarak çok değişkenli kontrol kartlan için çeşitli yöntemler uygulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In a production process, it is possible to find the cause of variability whether by chance or special factors by using control limits in control cards. These limits are calcu- luted by using probability rules and if the variability is more than expected, it is consid ered that this result is due to special factors. If variability is between expected limits, it is considered that there are only chance factors in the process, and therefore there is no need for an improvement. In the first chapter, quality and quality control is discussed. In the second chapter, basic definitions of quality control and variable Shewhart quality control cards is dis cussed. Variables of variable control cards are discussed with their properties. At the end of the chapter, control cards are interpreted and performance of control cards within the linear shift is discussed by trend rule. In the third chapter, multivariate quality control is discussed and multivariate control cuards are taken into consideration for observations after controlling average values. In the fourth chapter, process characteristics about the economic design of control cards and cost parameters are explained. In the fifth chapter, in the production process of a packacing company different methods are applied for multivariate control cards with tensile strength resistance and thickness values.