EWMA control charts for skewed distributions
Çarpık dağılımları için EWMA kontrol kartları
- Tez No: 651464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Klasik Shewhart kontrol kartları genellikle ilgilenilen rastgele kalite değişkeninin özelliklerindeki değişkenliği izlemek için kullanılır ve normallik varsayımlarına dayanır. Çarpık dağılımlarda kitledeki değişiklikleri göstermek için simetrik olmayan kontrol limitlerinin kullanılması gerekmektedir. Ağırlıklı Varyans (WV) Ağırlıklı Standart Sapma (WSD) ve Düzeltilmiş Çarpıklık (SC) gibi yöntemler çarpık dağılımlarda kullanılır. Klasik 𝑋̅ ve R kontrol kartları ve bunların tüm türevleri genellikle süreçteki büyük değişimleri tespit etmek için kullanılır, bu nedenle küçük değişimler söz konusu olduğu durumlarda bu kartlar çok güvenilir değildir. Bu tür sorunları çözmek için, bu çalışmada Üstel Ağırlıklı Hareketli Ortalama (EWMA) kontrol kartları kullanılmıştır. Bu tezin temel amacı, çarpık dağılımlar için Düzeltilmiş Çarpıklık yöntemini EWMA control kartlarına uygulamak ve Düzeltilmiş Çarpıklık EWMA (SC-EWMA) kontrol limitlerini önermektir. Çarpıklık derecesine ve değişen ağırlıklandırma parametrelerine göre, önerilen yeni yöntemin performansı, Khoo ve Atta (2008) tarafından geliştirilen Ağırlıklı Varyans EWMA (WV-EWMA), Atta ve Ramli (2011) tarafından geliştirilen Ağırlıklı Standart Sapma EWMA (WSD-EWMA) ve klasik EWMA yöntemleri ile karşılaştırılmıştır ve farkları ortaya .çikarilmiştir. Karşılaştırma, lognormal, gamma ve Weibull dağılımlarından üretilen verilerle Monte Carlo simülasyon tekniği kullanılarak 1. Tip hatalarına göre yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The classic Shewhart control charts are generally used for monitoring the process mean and variability in the characteristics of a random quality variable of interest and are based on the normality assumptions. For skewed distributions, in order to demonstrate the changes in the population, non-symmetric control limits need to be used. Methods such as the Weighted Variance (WV) Weighted Standard Deviation (WSD) and Skewness Correction (SC) are used with skewed distributions. The classic 𝑋̅ and R control charts and all their derivatives are generally used to detect large shifts in the process mean hence making them not too reliable in situations where in small shifts are of interest. To solve such problems, the Exponentially Weighted Moving Average (EWMA) control charts is used in this work. The main aim of this thesis is to apply the Skewness Correction method to the EWMA chart and propose a control limit called Skewness Correction EWMA (SC-EWMA) for skewed distributions. The performances of the newly proposed method are compared and contrasted with those of the Weighted Variance EWMA (WV-EWMA) which was developed by Khoo and Atta (2008), Weighted Standard Deviation EWMA (WSD-EWMA) which was developed by Atta and Ramli (2011) and the classic EWMA control limits based on the degree of skewness and varying smoothing parameters. The comparison is made with respect to their type-Ι errors by using the Monte Carlo simulation technique with data generated from the lognormal, Gamma and Weibull distributions.