The Comparison of EWMA control chart with shewhart and CUSUM control charts by simulation
EWMA kontrol kartının, shewhart ve CUSUM kontrol kartları ile simulasyon yolu ile karşılaştırılması
- Tez No: 65509
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LEVENT ŞENYAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 415
Özet
ÖZET Kalite Kontrol, bir ürünün daha önceden belirlenmiş olan standartlara uygunluk gösterebilmesi ve o ürünün piyasa koşullarında rekabet gücüne sahip olabilmesi için uygulanması gereken yöntemler bütünüdür. İstatistiksel teknikler ve mühendislik teknolojisi, kalite kontrol uygulamalarında oldukça kullanışlıdır. İstatistiksel teknikleri kullanarak yapılan kalite kontrole İstatistiksel Süreç Kontrolü (İSK) adı verilir. Kontrol kartları, İSK'nün yedi temel aracından bir tanesidir. Bu kartlar, üretim süreci esnasında meydana gelebilecek değişimi tesbit etmek ve üretime ait çıktı verilerini görmek amacıyla kullanılan istatistiksel araçlardır. Bir üretim sürecinde üretilen ürünlerin daha önceden belirlenen standartlardan göstermiş olduğu küçük veya büyük sapmayı mümkün olduğunca çabuk tesbit edebilmek, kalite kontrolde çok önemlidir. Bu sayede üretim sürecine zamanında müdahele ederek, sürecin tekrar istenilen seviyeye döndürülmesi ve meydana gelebilecek kayıpların önüne geçilmesi mümkün olacaktır. Kalite kontrol için üretim sürecine uygulanması gereken kontrol kartları, o süreçte ilgilenilen kalite karakteristiğine göre değişiklik gösterir. Bu tezde kontrol kartlarından, Shewhart, Kümülatif Toplam (CUSUM) ve Üssel Ağırlıklı Hareketli Ortalama (EWMA) kartları üzerinde çalışmalar yapılmış ve EWMA kontrol kartının üretim süreci sırasında meydana gelen küçük veya büyük sapmalara karşı olan duyarlılığı, Shewhart ve CUSUM kartlarıyla karşılaştırılarak araştırılmıştır. Çalışmanın amacı, EWMA kontrol kartının hangi sapmalarda diğer kartlara göre daha duyarlı davrandığım belirlemektedir. Bu amaca ulaşmak için her üç kontrol kartının hem ortalamalar hem de hatalı sayılan için Ortalama Koşu Uzunluğu (ARL) değerleri simulasyon yolu ile hesaplanmış ve bu değerler karşılaştırılarak üretimde meydana gelen sapmanın büyüklüğüne göre hangi kartın daha duyarlı olduğuna karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Quality Control is very important for a product's appropriateness to a standard that has been determined before and for a product's rivalry in the market conditions. Statistical techniques and engineering technology are very useful in the quality control applications. Statistical Process Control (SPC) is a quality control method which uses statistical techniques. Control charts are one of the seven major tools of SPC. These charts are the statistical tools used for keeping the repeating process under the control and to show the production data. It is very important to detect the shift occurred in the process as soon as possible. That is because, the sooner the information about the shift that takes place in the process is received, the earlier the necessary precautions and corrections in the process are effected. So, possible bigger feature problems are prevented. Which control chart should be used depends on the quality characteristic interested in the process. In this thesis, we studied the Shewhart, Cumulative Sum (CUSUM) and Exponentially Weighted Moving Average (EWMA) control charts and investigated the sensibility of EWMA to others for different shift sizes. While doing this study, we calculated the Average Run Length (ARL) values for both averages and number of defects by simulation for all three charts and compared them to find which control chart is more sensible for which size of shift.