Ders geçme ve kredi sistemine ilişkin yönetsel sorunlar
- Tez No: 41269
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, 1991-1992 eğitim-öğretim yılından itibaren ülkemizde uygulanmaya başlanılan Ders Geçme ve Kredi Sistemi'nin yönetsel boyuttaki sorunlarım belirlemektir. Bu maksatla İzmir İl sınırlan içinde yer alan 12 genel lise'nin yönetici ve rehber öğretmenlerine bir anket uygulanmıştır. Ankete, 95 yönetici ve rehber öğretmen katılmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde ilk olarak, problem ortaya konulmuş, daha sonra sırasıyla araştırmanın amacı, önemi, sayımları, sınırlılıkları ve araştırmada geçen bazı kelimelerin ne anlama geldiği üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, tarihi gelişimi içerisinde Ders Geçme ve Kredi Sistemine geçiş çalışmaları ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, Ders Geçme ve Kredi Sistemi ile ilgili olarak yapılmış bazı araştırma ve yayınlar hakkında özet bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde, araştırmanın yöntemi tanıtılmış, anketin oluşturulmasından verilerin analizine kadar yapılan işlemler kısaca açıklanmıştır. Beşinci bölümde, yönetici ve rehber öğretmenlere uygulanan anket sonunda elde edilen bulgular ile bu bulgulara ilişkin olarak yapılan yorumlara yer verilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulardan bazıları şöyledir; 1. Denekler Ders Geçme ve Kredi Sistemi ile bu sistemi uygulayanlar hakkındaki görüşlerin çoğuna“Tamamen”katılmışlardır. Bu sonuçlar, yönetici ve rehber öğretmenlerin sisteme ilişkin görüşlerinin genelde olumlu olduğu izlenimini vermektedir. 2. Ders Geçme ve Kredi Sistemi ile okulların fiziki kapasitelerinin aşın zorlandığı ve bu duruma bağlı olarak birçok sorunun ortaya çıktığı görülmektedir. 3. Branş öğretmenlerinin sayısının Ders Geçme ve Kredi Sisteminin amacına uygun olarak uygulanabilmesine elverişli olmadığı ve okullanmızda, branş öğretmeni yetersizliğinden kaynaklanan birçok sorunun bulunduğu görülmektedir. IVAraştırmanın son bölümünde Ders Geçme ve Kredi Sistemi'nin yönetsel boyuttaki sorunlarına ilişkin olarak elde edilen bulgular ışığında, bu sorunların çözümüne yönelik bazı önerilerde bulunulmuştur. V
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study aims at determining and analysing administrative problems in the“Subject Promotion System”which has been applied since the 1991-1992 academic year. To this end, a questionnaire was given to the managers and guides of the 12 state schools at the lice level in İzmir. Of the 115 questionnaires given to the group 95 were returned and evaluated. The study consists of five parts. The first part of the study addresses primarily to the presentation of the problem in definite terms Later in the same pan, the purpose, importance, numerical values and the limitations of the study were separately considered in detail. The second part considers the historical background and the evolutionary steps in the“Subject Promotion System”in discussion. The third part of the study encompasses the studies done on the system giving concise information about each study. The fourth section of the study explains the methodology used in the study. It also summarises the procedures used in the formation of the questionnaire and those used in the analysis of the data collected. The fifth part of the study, gives the findings of the questionnaire given to the guides and managers. It also presents some interpretation of the data. Some of the findings of the study are as follows /. Most of the group who took the questionnaire have stated that they“completely”agree with most of the ideas given in the questionnaire about the system. This implies that managers and guides have generally a positive attitude towards the system. 2. The study shows that with the application of the system the capacities of the schools are forced and most of the current problems arise due to this lack of physical capacity for the system. 3. In the study it has also been seen that the system requires greater number of subject teachers and that the insufficient number of subject teachers have created a lot of problems which also have hindered and still hinders a full and perfect application of the“Subject* Promotion System”in schools. Thus, the need to increase the number of subject teachers seemsvital for a better application. The study ends in a section which gives some alternative solutions to the administrative problems which have been detected in the findings of the study. VI