Banka çalışanlarının çalışma koşullarının analizi
- Tez No: 41274
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ NAZIM SÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Banka ve sigorta işkolu 2821 sayılı Sendikalar Kanunu'nun işçi ve işveren sendikalarının kurulabilecekleri işkollarını tek tek sayan 60. Maddesinde 11. Sırada yer almaktadır. Bankalar; güven duygusunu işleyerek ekonomik yatırımların gerçek kaynağını oluşturan, tasarrufları toplayan ve dağıtan kuruluşlardır. Ülkemizde yabancı sermaye ile başlayan bankacılık ekonomik gelişmeye paralel olarak gelişimini sürdürmüş günümüzde Türk banka sistemi, mutlak olarak belirli bir düzeye gelmiştir. Türk banka sistemi incelendiğinde hemen hemen tüm ülkelerde gözlendiği gibi“oligopostik”bir yapıya sahiptir. Sistemde pek çok banka bulunmasına rağmen az sayıda banka mevduat ve kredi piyasasında büyük paya sahiptir. Türk banka sisteminde çalışanların çalışma koşulları incelendiğinde hızlı yaşanan otomasyonla birlikte bünyesel pek çok sorunun varlığı göze çarpmaktadır. Ücret yetersizliği bunların başında gelmektedir. îşgöörenler işgüvencelerini tehdit ettiklerine inandıkları teknoloji ürünlerini kullanmaktan memnundurlar. Yeni teknolojilerin kullanılmaya başlanılması çalışanların sürekli bir eğitim görme ihtiyacını doğurmaktadır. İyi yetişmiş insan gücüne talep büyüktür. Bir çok sorunun varlığına rağmen Türk bankacılığı bugün dünya finans sistemi ile entegre olarak başarılı bir şekilde bankacılık hizmetlerini yürütmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Banking and insurance business branches are at number 1 1 of 60th article of the 2821 counted Unions Law which counts one by one business branches which laborer and employer unions can be established. Banks are foundations which constitute real source of economic investments by regarding trust and in this way distribute and collect savings. Banking that began with the abroad capital in our country, has been continuing self -development by being parallel with the economic development, nowadays Turkish banking system has reached a definite level. When Turkish banking system is examined it is perceived that it has an oligopostic structure as almost every country has. Although there are a lot of banks in this system, only a few banks take the great share in deposits and credit markets. When working conditions of workers in Turkish banking system is examined, lots of structural problems strike the eye with automation that is lived rapidly. Workers use technical machines which they has believed that working rights of them are threatened by. And they are pleased with it. In contrast, they complain not to take their extra working wages and also they complain about inefficient wages. Although existence of lots of problems, Turkish banking has been putting forward the banking services successfully by being harmonious with the world financial system.