Yaz spor okullarının 10 – 12 yaş grubu çocukların fiziksel gelişimleri üzerine etkileri ve beslenme bilgi düzeyleri
The influences of summer sports school on physical developments of the children in 10-12 age group and their nutrition knowledge level
  1. Tez No: 412767
  2. Yazar: MUSTAFA DERDİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT KARACABEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma yaz spor okullarının 10-12 yaş grubu çocukların fiziksel gelişimleri üzerine etkileri ve beslenme bilgi düzeylerinin araştırılması ve incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Bu çalışmada, 2013 yaz döneminde Şehitkâmil Belediye Spor Kulübü Gaziantep Atatürk Spor ve Kültür Merkezi yaz spor okullarına devam eden yaş ortalaması 11,12 yıl, boy ortalaması 145,25 cm, vücut ağırlığı ortalaması 44.57 kg, beden kitle endeksi 21 olan 10-12 yaş grubu 200 gönüllü çocuk dâhil edilmiştir. Fiziksel uygunluk ve antropometrik ölçümler; boy, vücut ağırlığı, dikey sıçrama, anaerobik güç, pençe kuvveti, sırt ve bacak kuvveti, çevre, 30 metre sürat testleri uygulanmıştır. Araştırmada öğrencilerinin beslenme alışkanlığı ve öğrencilerin sosyo-ekonomik durumlarının beslenme alışkanlıklarına etkisinin tespiti anketi uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi istatistik paket programında yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistik olarak, aritmetik ortalama, standart sapma ile frekans ve % kullanılmıştır. Deneklerin ön test ve son test ölçümlerinin karşılaştırılması paired-samples t test ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of summer school on physical developments of the children in 10-12 age group and their knowledge level of nutrition. This study covered 200 volunteer children in 10-12 age group, whose average age is 11,12 years, height 145,25cm., weight 44,57 kg., BMI 21, from the summer schools of Şehitkamil Municipality Sports Club, Gaziantep Atatürk Sports and Cultural Center in 2013. Physical fitness and anthropometric measurements respectively; height, weight, vertical jump, anaerobic power, handgrip strength, back and leg strength, circumference, and 30 m. test were administered. A survey on nutrition habits and socio-demographical status of the children was used. The analyses were done by SPSS 18 package program. Arithmetical mean, standard deviation, frequency and % were given as descriptive statistics. For the comparison of subjects' pre and post test results paired-samples t test was used.