Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde çalışan doktor ve hemşirelerin el hijyeni konusunda bilgi, tutum ve alışkanlıklarının değerlendirilmesi
Evaluating the knowledge attitudes and habits about hand hygiene personnel in Düzce University Research and Application Hospital
- Tez No: 412768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA SENİH MAYDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmamız Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde çalışan doktor ve hemşirelerin el hijyeni hakkındaki bilgisini ölçmek tutumunu yaklaşımını değerlendirmek çıkan sonuçla literatürdeki sonuçları karşılaştırarak gerekli tedbirin alınmasını sağlamak amacıyla yapılmıştır. El hijyeni herhangi bir el temizliği eylemi için kullanılan genel bir tanımdır. Hastane infeksiyonu uzun süre hastanede kalmaya maliyetin artmasına, hastalarda direnç gelişimine ve en önemlisi hastanın ölümüne sebebiyet vermektedir. Bunun için mikropların yayılmasını önlemek, sağlık hizmetiyle ilişkili infeksiyonu en aza çekmek için en iyi ve en etkili yöntem olan el yıkama; enfeksiyonların engellenmesine katkı sağlamıştır. Araştırmamda hastane çalışanlarının el hijyeni uygulamasını her zaman gerçekleştirdikleri, ancak el yıkama için gereken süreyi doğru bilmedikleri, bilgilerini değerlendirmek için sorulan soruların tamamını doğru yanıtlayamadıkları görülmüştür. Çalışmaya katılanların çoğunluğunu genç, bayan ve hemşire olarak görev yapan sağlıkçılar oluşturmuştur. Doktor ve hemşireler olmak üzere 2 grup üzerinden anket doldurulmuştur. Bu ankette doktor ve hemşirelerin sosyo-demografik özellikleri el hijyeni hakkında bilgi durumları ve el yıkama ile ilgili yaklaşımları yer almaktadır. Düzce Üniversitesi hastanesinde çalışan toplam 218 hemşire, 159 doktora anket dağıtılmıştır ancak 120 kişi anketi doldurmuştur, çıkan sonuç SPSS programı ve ki-kare testi kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study had been made for measuring the knowledge about doctor's and nurses's hand hygiene who work in Düzce University research and application hospital, to appraise attitude and approach and providing to get of necessary precaution to compare with result and the results of literature. Hand hygiene is a general description used for whatever a hand cleaning action. The hospital infection causes to stay in the hospital for a long period of time, increase in the cost, the development of resistance in patients and most importantly causing the death of the patient. For this respect, hand washing has contributed to prevent the spread of germs and to minimize the infection associated with health service. However in my research, it had been seen that has been become true the hand hygiene applied of hospital worker's every time but they do not know the correct time required for hand washing, to evaluate the information has been seen can not complete answers to the questions asked. Young, women and health staff have been working as a nurse had taken form the majority of study participants. Including doctors and nurses questionoaire was filled out two groups. Socio-demographic characteristics of doctor's and nurses's, information situations about hand hygiene and approaches to dealing with hand washing take part in this questionnaire. The questionnaire was distributed to 159 doctors and 218 nurses at the total who work in Düzce University hospital, but 120 person have been filled up the questionnaire, the results were evaluated using SPSS software and chi-square.