Yatarak tedavi gören çocuk hastalarda malnutrisyon değerlendirmesi
The assessment of malnutrition in child inpatients
  1. Tez No: 412785
  2. Yazar: SÜLEYMAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE MELTEM ENERGİN, UZMAN SÜLEYMAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Malnutrisyon birçok organ sistemlerini etkileyen özellikle bağışıklık sistemini baskılayan bir durumdur. Çocukluk çağında malnutrisyon ölümlerin %50'den fazlasından sorumlu tutulmaktadır. Hastaneye yatacak kadar hasta çocuklarda malnutrisyon çok daha ciddi bir durum olup yatış süresi, morbidite, mortalite, hayat kalitesi ve maliyeti olumsuz yönde etkilemektedir. Bu konuda çocukluk çağında literatürdeki veriler sınırlıdır. Bu çalışmada hastaneye yatırılan çocukların başvuru sırasında nutrisyonel durumu ve belirlediğimiz sosyodemografik faktörler ile malnutrisyon ilişkisini incelemeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmaya Ocak 2015-Mart 2015 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları servislerinde yatırılarak izlenen 1 ay–18 yaş arası 293 çocuk alındı. Olguların hastaneye yatışları sırasında vücut ağırlığı, boyu kalınlığı ölçüldü. Hastaların yaşı, cinsiyeti, tanı ları kayıt altına alındı. Belirlediğimiz sosyodemografik faktörlerle ilgili anket şeklinde hazırlanmış bilgi formu ailelerinde onamı alınarak dolduruldu. Toplanan bilgiler işlenerek SPSS 16.0 versiyon ile istatistiki veriler elde edildi. Bulgular: İkiyüz doksan üç olgunun 116'sı (%39,9) kız, 176'i (%60,1) erkek ve yaş aralığı 1ay-18 yaş olup yaş ortalaması 5,97 yıl± 5,59 idi. Olguların 77'si (%26,3) 0-1 yaş, 82'si (%28) 1-4 yaş, 48'i (%16,4) 5-9 yaş, 86'sı (%29,4) 9-18 yaş arasında idi. Olguların ağırlık ortalaması 22,46 kg ± 23,71, boy ortalaması 101,59 cm ± 37,82, vücut kitle indeksi ortalaması 16,33±3,42 idi. 293 hastanın 113'ü göğüs hastalıkları, 53'ü enfeksiyon hastalıkları, 21'i nöroloji, 19'u gastroenteroloji, 19'u endokrinoloji, 18'i genel pediatri, 15'i nefroloji, 14'ü kardiyoloji, 11'i romatoloji, 10'u alerji grubunda hastalardı. Olguların birincil tanılarına ek olarak hiçbir olguda malnutrisyon tanısı belirtilmemişti. İkiyüz doksan üç olgunun 154'ünde (%52,5) Gomez sınıflamasına göre yatış anında malnutrisyon saptandı. Bunların 88'i erkek, 68'i kız idi. İkiyüz doksan üç olgunun 84'ünde (%28,6) Waterlow sınıflamasına göre yatış anında malnutrisyon saptandı. Bunların 44'ü erkek, 40'ı kız idi. İkiyüz doksan üç olgunun 131'inde (%44,7) yatış anında kronik malnutrisyon saptandı. Bunların 79'u erkek, 52'si kız idi. Sonuç: Çocukluk çağında hastanemize yatış sırasında nutrisyonel risk Gomez sınıflamasına göre %52,5, Waterlow sınıflamasına göre %28,6'dır. Yatış sırasında malnutrisyonun en sık görüldüğü yaş grubu 9–18 (%29,4) yaştır. Beslenme bozukluğu için uluslararası standart değerler esas alındığında, çocukların %10,5'i düşük kilolu, %12,6'si aşırı düşük kilolu,%2,7'si fazla kilolu(gürbüz + obez), %9,2'si kısa, %11,9'u patolojik kısa boylu ve %2,4'ü uzun boylu bulundu. İkiyüz doksan üç hastanın 113'ü göğüs hastalıkları, 53'ü enfeksiyon hastalıkları, 21'i nöroloji, 19'u gastroenteroloji, 19'u endokrinoloji, 18'i genel pediatri, 15'i nefroloji, 14'ü kardiyoloji, 11'i romatoloji, 10'u alerji grubunda hastalardı. Belirlediğimiz sosyodemografik faktörlerle malnutrisyon arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı. Çocuklarda hastaneye yatışçocuğun nutrisyonel durumunu kötü yönde etkilememekte, morbidite ve mortalitenin en önemli sebebi olan yüksek malnutrisyon sıklığını da maalesef azaltmamaktadır. Bu konuda sağlık çalışanlarının farkındalığının arttırılması ve hastanede malnutrisyonun etkin tedavisinin sağlanması için yeni stratejilerin geliştirilmesine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The assessment of malnutrition in child inpatients. Objective: Malnutrition is a condition that affects many organ systems, especially immunosuppression. Malnutrition is held responsible for more than 50% of death in childhood. Malnutrition in children, who is so sick that hospitalization is needed, is much more serious since effecting length of stay, morbidity, mortality, quality of life and costs. The available data of the child patients with this situation is limited. In this study, we aimed to examine the relationship between malnutrition and nutritional status of hospitalized children during admission together with some demographic factors set by us. Method: In this study, 293 children aged 1 month to 18 years old who were hospitalized and monitored in Child Health and Disease Department in Meram Medical Faculty Hospital of Necmettin Erbakan University between November 2014 and January 2015 were included. Body weight, length and thickness of the patients were measured during admission. Patients' age, gender and diagnoses were recorded. The survey type information form prepared to collect data about the socio-demographic factors was filled with the consent of the family. The data collected was processed with SPSS ver. 16.0 and statistical results were obtained. Findings: Out of 293 patients, 116 (39,9%) were female and 176 (60,1%) were male. The age range was 1 month-18 years and the average was 5.97 ± 5.59 years. 77 patients (26,3%) were 0-1 years old, 82 (28%) were 1-4 years, 48 (16,4%) were 5-9 years, and 86 (29,4%) were 9-18 years old. The average weight of the patients was 22.46 ± 23.71 kg, the average height was 101,59 ± 37.82 cm, and the average body mass index was 16.33 ± 3.42. There were 113 patients with chest diseases, 53 with infectious diseases, 21 with neurology diseases, 19 with gastroenterology diseases, 19 with endocrinology diseases, 18 with general pediatric diseases, 15 with nephrology diseases, 14 with cardiology diseases, 11 with rheumatology diseases, and 10 with allergic diseases. Malnutrition was not stated in any case in addition to the primary diagnosis. Out of 293, in 154 (52,5%) cases malnutrition according to Gomez classification was detected immediately during admission. 88 were male and 68 were female. Out of 293, in 84 (28,6%) patients malnutrition according to Waterlow classification was detected immediately during admission. 44 of these were male and 40 were female. Out of 293, in 131 (44,7%) patients chronic malnutrition was detected immediately during admission. 79 of these were male and 52 were female. Results: The nutritional risk with child patients during their admissions to our hospital is 52,5% according to Gomez classification, and 28,6% according to Waterlow classification. Malnutrition during admission is most prevalent (29,4%) at the 9-18 age group. Based on the international standards for nutritional disorder values, 10,5% of children were underweight, 12,6% were extremely underweight, 2,7% were overweight (obese, robust), 9,2% were short, 11,9% were pathologically short stature and 2,4% were tall. There were 113 patients with chest diseases, 53 with infectious diseases, 21 with neurology diseases, 19 with gastroenterology diseases, 19 with endocrinology diseases, 18 with general pediatric diseases, 15 with nephrology diseases, 14 with cardiology diseases, 11 with rheumatology diseases and 10 with allergic diseases. There was not any significant relationship between malnutrition and the socio-demographic factors we determined. Hospitalization of children does not have a negative impact on their nutritional status, and unfortunately does not reduce the frequency of high malnutrition which is the main cause of morbidity and of mortality. There is a need to raise awareness of the health professionals about this subject and to develop new strategies in the hospitals to ensure effective treatment of malnutrition.