Kronik hepatit B enfeksiyonu olan hastalarda serum iskemik modifiye albumin düzeyi ve fibrozisle ilişkisinin saptanması
Serum ischemia modified albumin level in patients with chronic hepatitis B and its relation with hepatic fibrosis
  1. Tez No: 412788
  2. Yazar: FATMA YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ATASEVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Hepatit B virüs (HBV) enfeksiyonu ülkemizde sık görülen bir hastalıktır. HBV nedeniyle oluşan kronik viral hepatitlerin tanısında ve tedavi yanıtlarını değerlendirmek amacı ile kullanılan en iyi yöntem karaciğer biyopsisidir. Karaciğer hasarını saptamada kullanılabilecek noninvaziv test arayışına yönelik çalışmalar yapılmaktadır. İskemik Modifiye Albumin (IMA) kronik kronik karaciğer hastalıklarında, karaciğerdeki hasarla birlikte yükseldiği saptanan bir moleküldür. Çalışmadaki amacımız kronik hepatit B hastalarında karaciğer hücre hasarı ve derecesi ile ilgili bulguları noninvaziv bir yöntem olan IMA ile karaciğer biyopsisini karşılaştırılmış olarak incelemektir.Çalışmaya dahil edilen tüm KHB hastalarının ortalama IMA düzeyi 0.330 ± 0.116 ABSU, kontrol grubunun IMA düzeyi ise 0.271 ± 0.70 ABSU ölçülmüştür. İki grup arasında anlamlı fark saptanmıştır.Serum IMA ve IMAR düzeyleri KHB'li hastalarda karaciğer fibrozisin varlığını ve evresini göstermede birer serum belirleyicisi olarak değerlendirilebilir. Karaciğer biyopsisine alternatif olarak kullanılabilecek noninvaziv markır arayışına katkı sağladığını düşünüdüğümüz çalışmamız seri IMA ölçümleri yapılarak tekrarlanabilir.
Özet (Çeviri)
Hepatitis B virus (HBV) infection is a common disease in our country. Liver biopsy is the best method for the diagnosis of chronic hepatitis B and also for the evaluation of treatment response. Liver biopsy is necessary for detection of hepatic parenchymal damage in chronic hepatitis B (CHB) patients scheduled for treatment in our country. There are several studies investigating various parameters as noninvasive methods of predicting hepatic parenchymal damage. Ischemia modified albumin (IMA) levels has been shown to increase in chronic liver diseases in several studies.