Kronik hepatit b enfeksiyonu olan hastalarda serum HBsAg düzeyinin, serum HBV DNA düzeyi ve karaciğer histopatolojisi ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between serum HBsAg level, serum HBV DNA level and liver histopathology in patients with chronic hepatitis b infection
  1. Tez No: 466466
  2. Yazar: GÖZDE AKKİRAZ BAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL EROL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmada, kronik hepatit B enfeksiyonu olan hastalarda kantitatif HBsAg düzeyi ile serum HBV DNA düzeyi ve karaciğer histopatolojisi arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Gereç-yöntem: Çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik'ine Haziran 2016-Mart 2017 tarihleri arasında başvuran, kronik hepatit B tanısı ile takip edilen ve tedavi almayan 34 hastadahil edildi. Hastaların karaciğer biyopsisi öncesi alınan serum örneklerinde HBsAg düzeyi bakıldı.Serum HBsAg düzeyi ile HBV DNA düzeyi ve karaciğer histopatoloji sonuçları arasındaki ilişki, Medcalc Statistical Software version 12. 7. 7 programı kullanılarak araştırıldı. Bulgular:Belirtilen zaman aralığında, 34 hasta çalışmaya katılma kriterlerini sağlamış olup, bu hastaların yaş ortalaması 39.7±14.3 idi. Hastaların19(%55)'u erkek, 15(%44)'i kadındı. 21(%61.8) hastada HBeAg negatifken, 13(%38.2)'ünde pozitifti. HBsAg düzeyi en düşük 560.9 IU/ml, en yüksek 116612 IU/ml olarak saptandı. HBsAg düzeyi ile serum ALT, AST ve HBV DNA düzeyleri arasında pozitif yönlü korelasyon saptanırken, HBsAg düzeyi ile yaş arasında negatif yönlü korelasyon saptandı. HBeAg pozitif olan hastaların HBsAg düzeyleri, negatif olan hastalardan daha yüksekti. Hastaların HBsAg düzeyleri ile HAİ skorları arasında pozitif korelasyon saptanırken, fibrozis skorları arasında korelasyon saptanmadı. ROC analizinde, HBsAg düzeyi için 5816.51 IU/ml cut-off değeri, ≥20000 IU/ml HBV DNA değerini %72.41 sensitivite ve %80 spesifite ile tahmin ettirebildiği saptandı. Sonuç:Çalışmamızda, bu bulgularımızdan yola çıkarak qHBsAg ölçümlerinin, kantitatifHBV DNA ölçümleri ya da karaciğer histopatolojik incelemesinin yerine kullanılabileceğini kabul etmek mümkün görünmemektedir.Karaciğer biyopsinin yerini alamasa da; qHBsAg ölçümleri, HBV DNA ölçümü ile birlikte kullanıldığında gereksiz yapılan biyopsilerin önlenmesinde yardımcı olabilir. HBsAg kantitasyonunun, HBV DNA ölçümünün ve karaciğer histopatolojisinin yerine kullanımı için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim:We aimed to investigate the relationship between quantitative HBsAg levels and serum HBV DNA levels and liver histopathology in patients with chronic hepatitis B infection. Material and methods: 34 patients whom admittedHaydarpaşa Numune Training and Research Hospital Infectious Diseases Policlinic between June 2016 and March 2017and followed up by a diagnosis of treatment naive chronic hepatitis B were included in our study. Serum HBsAg levels were investigated in blood samples taken before liver biopsy. The relationship between HBsAg and HBV DNA levels and liver histopathology results was investigated by Medcalc Statistical Software version 12. 7. 7 program. Results:At the specified time period, 34 patients provided the criteria for participation in the study and their mean age was 39.7 ± 14.3. 19 (%55) patientswere male and 15(%44) were female. HBeAg was negative for 21(%61.8) patients and positive for 13(%38.2) patients. HBsAg level was detected 560.9 IU/ml as the lowest and 116612 IU/ml as the highest. While a positive correlation was detected between HBsAg levels and serum ALT, AST and HBV DNA levels; there was a negative correlation between HBsAg levels and ages of the patients. HBsAg levels of the HBeAg positive patients were higher than the HBeAg negative patients. While apositive correlation was detected between HBsAg levels and HAİ scores, there was no correlation between fibrosis scores. When 5816.51 IU/ml was taken as the cut-off value for qHBsAg level, it was detected that it could predict the HBV DNA level of ≥20000 IU/ml with a sensitivity %72.41 and a specifity %80, by ROC analysis. Conclusion:In our study, based on our findings, it doesn't seem possible to accept that qHBsAg measurements can be used inplace of quantitative HBV DNA measurements or histopathologic investigation of liver. Even it can not take the place of liver biopsy, qHBsAg mesurement can be useful to avoid unnecessary biopsies if it is used with HBV DNA measurements. Futher studies are needed for the use of HBsAg quantitation to replace HBV DNA measurement and liver biopsy.