Kronik hepatit B enfeksiyonu olan hastalarda depresyon, anksiyete ve kronik yorgunluk prevalansı ve ilişkili faktörler
Prevalence of depression, anxiety and chronic fatigue in patients with chronic hepatitis B infection and related factors
- Tez No: 913919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE GÖKCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik hepatit B virüs enfeksiyonu küresel bir halk sağlığı problemi olup klinik spektrum asemptomatik taşıyıcılık durumundan kronik hepatit, siroz ve hepatosellüler kansere kadar değişkenlik göstermektedir. Hepatit B virüs ile enfekte olan hastalarda depresyon, anksiyete bozuklukları ve kronik yorgunluk sıklığında artış gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Çalışmamızın amacı Hepatit B virüsü ile enfekte hastalarda depresyon, anksiyete bozukluğu ve kronik yorgunluk sendromu sıklığını belirlemek; bu hastalıkların kronik HBV enfeksiyonu, kronik hepatit B ve siroz alt grupları arasındaki dağılımını ve etkileyen faktörleri araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Mayıs 2024 ve Haziran 2024 arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalında kronik HBV enfeksiyonu, kronik hepatit B veya HBV'ye bağlı siroz tanısı ile takip edilen erişkin hastalarda; depresyon, anksiyete ve kronik yorgunluk ölçeklerini içeren anketler uygulanmıştır. Hastalık alt grupları arasında depresyon, anksiyete bozukluğu ve kronik yorgunluk sıklığı ve ilişkili faktörler karşılaştırılmıştır. Çalışmada anksiyete ve depresyon için HADS ve kronik yorgunluk sendromu için Chalder Yorgunluk Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 441 HBV ile enfekte hasta dahil edildi. Hastaların %48,5'i kadın ve ortalama tanı yaşı 43,2±12,7 yıldı. 191 hastada (%43,3) kronik HBV enfeksiyon, 205 hastada (%46,5) kronik hepatit B ve 45 hastada (%10,2) ise siroz tanısı mevcut idi. Kronik hepatit B tanısı olan 54 (%26) hastada depresyon mevcuttu; kronik HBV enfeksiyonu olan(n=41, %21,5) ve sirozu olan (n=9, %20) hasta grubuna göre sayısal yüksek olmasına karşın istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (p=0,44). Kronik hepatit B olan hasta grubunda 48 (%23,4) hastada anksiyete mevcuttu; kronik HBV enfeksiyonu (n=29, %15,2) ve sirozu (n=6, %13,3) olan hasta grubuna göre sayısal yüksek olmasına rağmen, istatistiksel fark saptanmadı (p=0,068). Sirozu olan grupta kronik yorgunluk saptanan hasta sayısı 27 (%60) idi; kronik HBV enfeksiyonu (n=47, %24,6) ve kronik hepatit B hastalarına göre (n=48, %23,4) istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Chronic hepatitis B virus infection is a global public health problem and the clinical spectrum ranges from asymptomatic carriage to chronic hepatitis, cirrhosis and hepatocellular carcinoma. There are a number of studies supporting an increased frequency of depression, anxiety disorders and chronic fatigue in patients with chronic hepatitis B virus infection. The aim of our study was to investigate the prevalence of depression, anxiety and chronic fatigue in HBV-infected patients, their frequency among disease subgroups and the relationship between factors that may be related. Materials and Methods: Between May 2024 and June 2024, questionnaires including depression, anxiety and chronic fatigue syndrome scales will be administered to adult patients admitted to Ankara University Faculty of Medicine, Department of Gastroenterology. HADS for anxiety and depression and Chalder Fatigue Scale for chronic fatigue syndrome will be used in the study. The frequency of depression, anxiety disorders and chronic fatigue will be compared between disease subgroups. Findings: The study included 441 HBV-infected patients. 48.5% of the patients were female and the mean age at diagnosis was 43.2±12.7 years. 191 patients (43.3%) had chronic HBV infection, 205 (46.5%) had chronic hepatitis B and 45 (10.2%) had cirrhosis. Depression was present in 54 (26%) patients with chronic hepatitis B. Although the number of patients with depression was numerically higher than in patients with chronic HBV infection (n=41, 21.5%) and cirrhosis (n=9, 20%), no statistically significant difference was found (p=0.44). Anxiety was present in 48 (23.4%) patients in the patient group with chronic hepatitis B; although it was numerically higher than in the patient group with chronic HBV infection (n=29, 15.2%) and cirrhosis (n=6, 13.3%), no statistical difference was found (p=0.068).