Adult ve jüvenil behçet hastalarının paterji testlerinin karşılaştırılması
Compari̇son of the ski̇n pathergy tests of pati̇ents wi̇th behçet's di̇sease who are adult and juvenile
- Tez No: 412793
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ BALEVİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Behçet hastalığı tekrarlayan orogenital ülserasyonlar, göz tutulumu ve deri bulgularının yanı sıra pek çok sistemin tutulduğu kronik bir vaskülit tablosudur. Behçet hastalığının tanısında klinik bulgular ön plandadır. Paterji testi Behçet hastalığı için tanıya yardımcı tek diagnostik tanı aracıdır. Deriye uygulanan minör travmalara derinin verdiği nonspesifik hiperreaktivite cevabı olarak tanımlanır. Günümüzde paterji testinin standardize edilmiş bir uygulama şekli olmamakla birlikte ön kol volar yüzüne yapılan intradermal uygulama en çok tercih edilen yöntemdir. Paterji pozitifliği cinsiyet, etnisite, uygulama şekli, uygulama sayısı, uygulama alanı, uygulama yapılan iğnenin çapı, künt veya keskin oluşu, test bölgesinin temizliğinde kullanılan ajanın niteliği gibi pek çok faktörden etkilenebilmektedir. Bununla birlikte paterji testini, hastalığın aktivitesi ve çeşitli klinik bulgularıyla ilişkilendiren yayınlar da bulunmaktadır. Çalışmamızda adult Behçet hastaları ile jüvenil Behçet hastalarının paterji testi pozitiflik oranları, klinik bulguları ve klinik bulgular ile paterji testi arasındaki ilişki karşılaştırıldı. Adult yaş grubunda 74, jüvenil yaş grubunda ise 57 hasta bulunmaktaydı. Her iki grupta klinik bulgular karşılaştırıldığında genital ülser dışında anlamlı fark saptanmadı. Her iki grubun paterji pozitiflik oranları karşılaştırıldığında anlamlı fark saptanmadı. Adult Behçet hastalarının klinik bulguları ile paterji pozitifliği karşılaştırıldığında genital ülseri olanlarda paterji pozitifliği oranı; olmayanlara göre anlamlı olarak düşük saptandı.Jüvenil Behçet hastalığı olan grupta ise paterji pozitifliği, genital skatrisi olanlarda genital skatrisi olmayanlara göre daha düşüktü. Sonuç olarak çalışmamızda paterji pozitifliği her iki grupta da birbirine yakın bulunmuştur. adult Behçet hastalığı olan grupta genital ülseri olanlarda paterji pozitifliği oranı; olmayanlara göre anlamlı olarak düşük saptanırken; jüvenil yaş grubunda paterji pozitifliği, genital skatrisi olanlarda genital skatrisi olmayanlara göre daha düşük saptanmıştır.Bu bulguların dışında klinik bulgularla paterji pozitifliği arasında bir ilişkisi saptanmamıştır.Paterji testinin klinik öneminin ortaya konabilmesi için daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The Behcet disease is a chronic vasculitis including prevailing urogenital ulcerations, ocular involvement ve dermatological signs as well as many other systems. In diagnosis of the behcet disease, clinical findings are in the foreground. Pathergy test is the only supporter tool to diagnose the behcet disease. It's defined as the non-specific hyper activity response of the skin after the implementation of some minor traumas on skin. Today, although there's not a standardized implementation method for the test, intradermal implementation on the face of front arm volar is mostly preferred. The validity of the pathergy test may be affected by various factors such as gender, etnicity, the way, number and area of the implementation, the diameter of the implementing needle, being obtuse or sharp of the needle, the qualifications of the agent used to sterilise the area of the implementation. In addition, in literature, some studies have correlated the test with the activation of the disease and various clinical findings. In our study, we compared the adult and juvenile patients with the Behcet disease on aspects of the positiveness rates of the pathergy test and clinical findings as well as the relations between the findings and the test results. 74 adult and 57 juvenile patients with the disease were examined in the study. After the comparison of the clinical findings obtained from both groups, not a significant difference was observed apart from the genital ulcer. Also, there was not a significant difference in the rates of pathergy positiveness rates. When the clinical findings of the adult patients compared to the pathergy positiveness rates, the pathergy positiveness rate of the patients with genital ulcer was significantly observed lower than other patients that do not suffer from genital ulcer. On the other hand, in juveniles group, the rate of the pathergy positiveness was lower in the patients with genital scar compared to those that do not suffer from such disorder. Consequently, the rate of the pathergy positiveness was similar in both goups. However, the pathergy positiveness rate in adult group was significantly observed lower in adults with genital ulcer, and in juvenile group, it was lower in juvenile patients with genital scar. In addition, there was no observed correlation between the clinical findings and the pathergy positiveness. To clarify the clinical importance of the pathergy test, further studies are required.