Üreterorenoskopi sırasında üreter yaralanmalarının değerlendirilmesi, sınıflanması ve yaralanmayı etkileyen faktörlerin araştırılması
Objective parameters for the classification of ureteral injuries , and intra- and postoperative complications using the postüreteroscopic lesion scale (PLUS) system for ureteroscopy (URS) treatment
  1. Tez No: 412794
  2. Yazar: ŞAKİR ESER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET MESUT PİŞKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç : Çalışmamızın amacı üreterorenoskopi sırasında gelişebilecek üreter yaralanmalarının değerlendirilmesi, sınıflanması ve yaralanmayı etkileyen parametrelerin ve tedavi seçeneklerinin geriye yönelik(retrospektif) araştırılarak ortaya konması ve çocuklarda erişkinlerde kullanıldığı gibi etkili ve güvenilir tedavi seçeneği olduğunu ortaya koymaktır. Materyal ve Metod : Aralık 2012 ile Haziran 2013 tarihleri arasında toplam 246 üreterorenoskopi (URS) uygulanan hasta değerlendirildi. Bunların 102'si kadın (% 41,4), 144'i erkek (% 58,6) idi. Hastaların ortalama yaşı 43,99 ± 10,86 (1-90) olarak tespit edildi. Yetişkin erkek hastaların yaş ortalaması 44,12 ± 11,24 , yetişkin kadın hastaların yaş ortalaması 44,01± 10,54 belirlendi. 33 hasta pediatrik yaş grubundaydı. Pediatrik erkek hastalararın yaş ortalaması 7,2 ± 2,16 , kadın hastaların yaş ortalaması 6,9 ± 1,86 belirlendi. Erişkin 180 hastaya rijid üreterorenoskopi uygulandı. 125 hastaya üreter taşı ve böbrek taşı nedeniyle endoskopik taş tedavisi, 88 hastaya da tanısal URS yapıldı. Pediatrik yaş grubunda 33 hastaya rijid üreterorenoskopi yapıldı. Ortalama operasyon süresi 42,60 ± 12,47 dakika olarak belirlendi. Bulgular : Çalışmaya dahil edilen 213 erişkin hastadan, 122 (%57,7) hastada komplikasyon gelişmedi ve PULS derece 0 olarak değerlendirildi. 68 (%31,7) hastada yüzeyel mukozal hasar geliştiği saptandı ve PULS derece 1 olarak değerlendirildi. 20 (%9,3) hastada submukozal yaralanma izlendi ve PULS derece 2 olarak değerlendirildi. 2 (%0,93) hastada yüzeyel perforasyon saptanıp PULS derece 3 olarak belirlendi. Derece 1 PULS 68 hastadan 14 üne D-J stent 2 hafta kalacak şekilde takıldı. Derece 2 PULS 20 hastanın 13' üne D-J stent 3-4 hafta kalacak şekilde takıldı. Derece 3 PULS 2 hastaya ve derece 4 PULS 1 hastaya D-J stent 4 hafta takıldı. Komplikasyon izlenmeyen (PULS derece 0) 122 hastaya D-J stent takılmadı. Sonuç : Bulunan bulguların ışığında üreterorenoskopi yapılan hastalarda gelişebilecek peroperatif komplikasyonların oranının düşürülmesi ve tedavi seçeneklerini bir algoritim dahilinde ortaya konması, rutin uygulanan bu tedavi şeklinin yetişkin ve çocuklarda daha standart bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Background and Purpose: Objective parameters for the classification of ureteral injuries and resulting indications for ureteral stent placement after ureteroscopy are lacking. We hereby present a new classification system to assess the current indications for ureteroscopy (URS) treatment, outcome in terms of stone-free rate, and intra- and postoperative complications using the Postüreteroscopic lesion scale (PULS) system. To asses ureteroscopy can be a safe and efficient treatment for ureteral stones in children. Patients and Methods: This study included 246 patients (102 women [41.4%] and 144 men [58.6%]; mean age 44 years [range 1–87 years]). The Postureteroscopic Lesion Scale (PULS) was applied in 246 patients undergoing ureteroscopy. We carried out a retrospective review of all ureteroscopic procedures for kidney or ureteral calculi performed between december 2012 and june 2013. postoperative stenting, stone-free rates and complications were noted. Postoperative ureteral stent placement was performed according to PULS. 144 patients are male (%58.6) and 102 female (%41.4). The patients average age of 43,99 ± 10,86 (1-90) ,male average age of 44,12 ± 11,24 (1-90) female average age of 44,01 ± 10,54 and children average age of 7,2 ± 2,16. Indications for ureteroscopy were as follows: 125 urolithiasis, 88 diagnostic, 3 laser ablation for tumor, with rigid ureteroscopy between december 2012 and June 2013 were reviewed. Operative times were on average 42.6 minutes (5–120 min). Results: No ureteral lesion was seen in 57,7 % of patients (grade 0). A grade 1, 2, or 3 lesion was seen in 31.7%, 9.3%, and 0.93% of patients, respectively. No grade 4 or 5 lesions were observed in our series. Patients with UL grade 1 (14 patients) treated by Double J stent placement for two weeks, Grade 2, or 3 (13,3), were treated by Double J stent placement for 4 weeks, respectively. 122 patients who had been classified ''no lesion'' (grade 0) and therefore not been treated with a Double J Stent. Conclusion PULS is an attempt to standardize clinical practice in the conversely discussed field of post-URS stent placement. Whereas adjuvant treatment of major lesions is defined more clearly, there remains a large grey zone for no or minor lesions after URS. Improved ureteroscopic access to stones throughout the pediatric urinary tract and stone-free rates that are comparable to the adult population have led to the adoption of ureteroscopy in children at our institution. Ureteroscopy is a safe and efficient treatment for ureteral stones in children.