Warfarin kullanan hastalarda etkin INR monitörizasyonu ve etkin INR düzeyini etkileyen faktörler
Effective INR monitorization at patients who are using warfarin and factors affecting effective INR levels
- Tez No: 412796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF DÜZENLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Warfarin Kullanan Hastalarda Etkin INR Monitörizasyonu ve Etkin INR Düzeyini Etkileyen Faktörler Amaç: Bu çalışmada warfarin kullanan hastaların ne kadarında etkin INR düzeyini gösteren hedef TTR'ye (Time in Therapeutic Range) ulaşıldığını ve TTR düzeyini etkileyen faktörlerin tespitini amaçladık. Yöntem: Haziran 2012- Temmuz 2013 tarihleri arasında polikliniğimize başvuran, herhangi bir nedenle warfarin ile antikoagulasyon tedavisi alan ve polikliniğimizde düzenli takiplerini yaptıran hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri alınarak etkin INR düzeyini gösteren TTR (Time in Therapeutic Range) (Etkin INR düzeyi sayısı/toplam kontrol sayısı X 100) düzeyiyle olan ilişkileri araştırıldı. Bulgular: Protez kapağı olup warfarin tedavisi alan hastalarda TTR düzeyi %49.9, AF nedeniyle warfarin tedavisi alan hastalarda TTR düzeyi %43.9 anlamlı düzeyde daha etkili bulundu(p= 0.027).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Effective INR monitorization at patients who are using warfarin and factors affecting effective INR levels Aim: In this study we aimed to find how many patients who were using warfarin had TTR which indiacates effective INR levels and factors effecting TTR levels Method: Patient using warfarin for any reason and admitted to our clinic between June 2012 and July 2013 and followed regularly for INR monitorisation in our clinic were included in this study. The relationship between demographical characteristics of patient sand TTR (Time in TherapeuticRange) (effectiveINR levels/total control numberx100)which indicates effective INR levels were investigated. Findings: TTR of patient susing warfarin because of prostheticvalvewas 49,9%, the TTR of patient susing warfarin because of AF was 43,9% and the difference was statistically significant(p= 0.027).