Kafa travması nedeni ile acil servise getirilen hastalarda serum fosforile nörofilaman ağır zincir ve nöron spesifik enolaz'ın prognostik yönden değerlendirilmesi
prognostic evaluation of the serum NSE and PNF-H brought to the emergency department due to head trauma patients
  1. Tez No: 412811
  2. Yazar: MEHMET KASA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş Bu prospektif çalışmada serum fosforile nörofilaman ağır zincir (pNF-H) ve nöron spesifik enolaz (NSE) biyobelirteçlerinin kafa travması hastalarındaki prognostik değerinin araştırılması amaçlanmıştır. Metot Çalışma ocak 2015-haziran 2015 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Acil Servisine başvuran kafa travmasına maruz kalmış ve beyin cerrahi kliniği tarafından kontrol beyin tomografi çekilmesi önerilen hastalar, kanaması olan ve olmayan olarak iki gruba ayrıldı ve kontrol grubu olarak 3. bir grup kafa travması olmayan travma hastalarından seçildi. Her grup için 15 hasta çalışmaya alındı. Her 3 grup içinde hastaneye başvuru anında demografik verileri, vital bulguları, GKS değerleri not edildi. NSE ve pNF-H serumda çalışmak üzere kan numunesi alındı. Kanaması olan ve olmayan grupta 24. saatinde de kan numunesi alındı ve GKS kayıt edildi. 1 aylık GOK'ları değerlendirildi. Bulgular Her 3 grup için 15 hasta toplamda 45 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik verileri arasında fark yoktu. (p>0.05) NSE için 0. saatinde ve 24. saatinde gruplar arasında anlamlı fark yoktu. (p>0.05) pNF-H için, 0. saatte kanaması olan grup ile kontrol grubu arasında fark vardı. (p0.05) Sonuç NSE ve pNF-H kafa travmasında prognozla ilişkili görünmemektedir. Hastaneye başvuru anında, pNF-H'ın kontrol grubuna göre kanama grubunda anlamlı yüksek olması, pNF-H'ın beyin hasarını gösterebilecek bir biyobelirteç olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION In this prospective study, it aimed to search prognostic value of serum biomarkers like phosphorylated neurofilament heavy chain (pNF-H) and neuron-spesific enolase (NSE) in patients with head trauma. METHODS The patients who applied to emergency department of Necmettin Erbakan University on between 15 january-15 june with head trauma and suggested to have a control CT scan by neurosurgery department, were seperated into two groups as have hemorrage or not. A third group was selected as a control group from patients with trauma which is not head trauma. 15 patients were taken to study per group. Demographic informations, vital signs and GCS scores of all three groups were written down. Blood samples were taken to study for serum NSE and pNF-H levels. Blood samples of the group with hemorrage and the group have not hemorrage were taken at the 24th hour, and their GCS scores were noted. Their a month Glaskow outcome scala (GOS) were evaluated. FINDINGS 15 patients for every 3 groups, totally 45 patients were included to the study. There was no difference between the demographic informations of the patients. (p>0.05). There was no significant difference between the groups for NSE at the 0th and 24th hours. (p>0.05). There was variation between the control group and the group with hemorrage at the 0'th hour for pNF-H.