Nitrat kullanımının radial ve koroner arterlere etkisi
The effect of the use of nitrates radial and coronary arteries
- Tez No: 412816
- Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş: Perkütan koroner girişimlerde transradial yaklaşım, hastalarda daha az kanama, hızlı mobilizasyon, hasta konforu gibi nedenlerle popüler hale gelmiştir. İşlem öncesinde oral yolla uzun etkili nitrat kullanımının; radial ve brakial arter çapları, brakial AAD (akım aracılı dilatasyon), ve işlem başarısı ile ilişkisini inceleyen klinik araştırma bildirilmemiştir. Amaç: Çalışmamızda, transradial koroner anjiografi yapılacak hastalara işlem öncesi oral uzun etkili nitrat verilmesinin, işlem yapılan radial arterin çap ve açıklık oranlarına ve aynı taraf brakial arter çap ve fonksiyonlarına, KAH olan ve olmayanlarda işlem başarısına olan etkisini incelemeyi amaçladık. Metod: Çalışmamıza elektif şartlarda transradial yolla KAG veya Perkütan koroner girişim (PKG) yapılması planlanan 18-80 yaş arası 65 hasta alındı. Bir grup hastaya (n:25) işlemden 1 hafta önce başlanıp 1 ay devam edilecek şekilde izosorbit 5 mononitrat verildi. Hastaların nitrat öncesi(NÖ), nitrat sonrası(NS), TRKAG sonrası ilk 24 saat(İLK GÜN) ve 1.AY´da olmak üzere radial ve brakial arter çapları ve brakial artere ait FMD kaydedildi. Koroner arter hastalığı (>% 50 koroner darlık) olan ve olmayanlarda nitrat alımının işlem başarısına etkisi değerlendirildi. Bulgular: Brakial arter çaplarında nitrat alanlarda; kısa dönemde yani NÖ/NS; ve NÖ/İLK GÜN arasında anlamlı artış izlenirken (sistolik çap için p:0.002 ve 0.01); 1.AY´da ise NÖ/ NS/ İLK GÜN´ e göre anlamlı farklılık olmadığı görüldü. Nitrat almayanlarda ise İLK GÜN/1.AY arasında anlamlı değişim olmazken; NÖ/1.AY ve NÖ/ İLK GÜN arasında ise anlamlı artış izlendi (p:0.001 ve 0.008). AAD´da; nitrat almayanlarda 1.AY sonunda anlamlı olmayan bir azalma eğilimi izlendi. Nitrat alanlarda ise NÖ´e göre NS ve 1.AY´da anlamlı değişim görülmemesinin yanında; NÖ/İLK GÜN arasında beklenmeyen şekilde anlamlı azalma bulundu (p:0.04). Radial arter çaplarında ise 1.AY´da her iki grupta da fark izlenmedi. Sonuç: TRKAG yapılan hastalara işlem öncesi uzun etkili oral nitrat verilmesi; işlem sonrası kısa ve uzun dönemde brakial ve radial arter çapları, brakial arter FMD ve işlem başarısında etkili bulunmamıştır. Bunun yanında nitrat almayanların aksine nitrat alanlarda işlem sonrası radial arter sertliğinde azalma izlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction:Transradial coronary angiography in percutaneous coronary procedures has become popular because of less bleeding, early mobilisation and patient comfort. There is no clinical research that investigates the relationship between the use of per oral long acting nitrates and radial, brachial artery diameters, brachial artery flow mediated dilation (FMD) and the success of the intervention. Objective: In our trial, we aimed to evaluate the effect of per oral long acting nitrate to the radial and brachial artery diameters, brachial artery FMD and success of intervention in patients whom planned for transradial coronary angiography whether they have coronary artery disease or not. Method: 65 patients between 18 and 80 years who were going to elective TRCAG/TRPCI were taken into trial. During the analysis phase; we extracted the TRPCI group from the study. Isosorbite 5 mononitrate was taken by 25 patients in whom medication was started one week before the intervention and continued for one month. Patients´ brachial and radial artery diameters and brachial FMD were recorded before randomisation(BN), one week after nitrate theraphy(AN), postprocedural in the first day(FD) and one month (1M) after the intervention. We also evaluated that if nitrate therapy would influence the success of intervention in patients with and without coronary artery disease. Results: In nitrate group, brachial artery diameters changed significantly in comparison of BN /AN and BN/FD (p:0.002 and 0.01). Comparing 1M results with BN/AN/FD, the difference was not significant. In control group we also observed significant increase in comparisons for FD/1M and BN/FD (p:0.001and 0.008). In comparison between BN/1M; any significant difference were found. About the results of FMD values; in nitrate group; surprisingly, we found a significant reduction in BN/FD comparison (p:0.04). And comparing BN/1M and AN/1M; any significant alteration was found. In control group we also didn´t find a significant difference at 1 month. At the end of the study, radial artery diameters were not different in all groups. Independently from CAD; there was no difference between the groups regarding success of the procedure. Conclusions: Briefly, giving oral isosorbite 5 mononitrate before TRCAG; doesn´t influence the success of the intervention, brachial and radial artery diameters and brachial FMD values. In opposition to control group, we didn´t find a reduction in radial stiffness in nitrate group.