İdiyopatik granülomatöz mastitte medikal ve cerrahi tedavinin kombine tedavi yöntemiyle karşılaştırılması
Combined treatment method comparison of medical and surgical treatment in idiopathic granulomatous mastitis
  1. Tez No: 412815
  2. Yazar: EBUBEKİR GÜNDEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK KÜÇÜKKARTALLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Ama Kliniğimizde idiopatik granülomatöz mastit tanısı alan hastaların klinik, patolojik ve radyolojik özelliklerini belirlemek ve granülomatöz mastite ait tedavi algoritması oluşturarak literatüre katkı sağlamayı amaçladık. Yöntem Kliniğimizde 2005 ?2012 tarihleri arasında idiopatik granülomatöz mastit tanısı alan 62 hasta uygulanan tedavi yöntemlerine göre üç gruba ayrıldı. Bunlardan sadece kortikostreroid verilen 20 hasta Grup I, kortikostreroid tedavisine cerrahi eklenen 18 hasta Grup II ve yalnız cerrahi uygulanan 24 hasta ise Grup III olarak sınıflandırıldı. Gruplardaki olgular retrospektif olarak değerlendirildi. Bulgular Olguların tamamı kadındı. Yaş ortalamaları 33,67 ± 6,35 (21-48) idi. Yaş ortalamaları, gebelik, emzirme, oral kontraseptif alma, sigara ve alkol kullanımı ve aile öyküsüne göre gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Tedavi öncesi hastaların 49 (% 77.4)?unda kalın iğne ile, 7 (% 11.2)?sinde insizyonel biyopsi ile, 4 (% 6.4)?ünde eksizyonel biyopsi ile, 3 (% 4.8)?ünde ise ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) ile granülomatöz mastit tanısı konuldu. Hastaların izlem süresi ortanca değeri 40 (6- 81) ay idi. Gruplar arasında izlem süreleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Tüm olguların 15 (% 24.1)?inde nüks saptandı.
Özet (Çeviri)
Background We aimed at determining the clinical, pathological, and radiological features of patients who had been diagnosed with idiopathic granulomatous mastitis at our clinic and contributing to literature by forming a therapeutic algorithm for granulomatous mastitis. Method A total of 62 patients who had been diagnosed with idiopathic granulomatous mastitis at our clinic between 2005 and 2012 were divided into three groups according to the therapeutic methods implemented. Among these, 20 patients who were only administered corticosteroids were classified as Group I, 18 patients who had additional surgery to corticosteroid treatment were classified as Group II, and 24 patients who only had surgery were classified as Group III. The cases in the groups were retrospectively evaluated. Results All the cases were female. The mean age figure was 33.67 ± 6.35 (21-48). There was no statistically significant difference among the groups regarding mean age figures, pregnancy, breast-feeding, oral contraceptive administration, smoking and alcohol use, and family history (p>0.05). 49 (% 77.4) patients were diagnosed by thick needle, 7 (% 11.2) were diagnosed by incisional biopsy, 4 (% 6.4) were diagnosed by excisional biopsy, and 3 (% 4.8) were diagnosed by thin-needle aspiration biopsy (TNAB) with granulomatous mastitis before treatment. The median value for the follow-up of patients was 40 (6-81). There was no statistically significant difference among the groups regarding follow-up periods (p>0.05). 15 (24.1%) recurrence cases were seen among all the patients.