Hipotiroid hastalarda serum kalp tipi yağ asit bağlayıcı protein düzeylerinin karotis intima media kalınlığı ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 412817
  2. Yazar: GÜLSÜM GÖNÜLALAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KULAKSIZOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
AMAÇ: Hipotiroidi toplumda sık karşılaşılan ve kardiyovasküler komplikasyonlarla seyredebilen bir tiroid hormon eksikliği durumudur. Bu çalışmada aşikar hipotiroidisi olan hastalarda, subklinik hipotiroidisi olan hastalarda KİMK ölçümleri ve son yıllarda ateroskleroz ile ilişkilendirilen kardiyomyositlerden çeşitli durumlarda salınabilen K-YABP düzeylerinin sağlıklı bireyler ile karşılaştırıldığında farklı olup olmadığı ve aşikar hipotiroidi hastalarında 6 aylık levotiroksin replasman tedavisinin bu parametreler üzerindeki etkisi araştırılmıştır. YÖNTEM: Çalışmamızda Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı polikliniğine başvuran,40 aşikar hipotiroidi , 40 subklinik hipotiroidi tanısı almış hastalarla 30 sağlıklı birey karşılaştırıldı. Gruplar demografik bulgular, serum lipid ve tiroid hormon panelleri serum K-YABP ve KIMK ölçümleri açısından karşılaştırıldı. Ayrıca aşikar hipotiroidi nedeniyle 6 aylık levotiroksin replasman tedavisi alan hastaların tedavi öncesi ve sonrası serum K-YABP ve KIMK ölçümleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
AIM: Hypothyroidism is a frequently seen disease with cardivascular complications and absence of thyroid hormone. We aimed to investigate the CIMT measurements and blood H-FABP levels in patients with overt and subclinical hypothyroidism. We also aimed to evaluate the alteration in CIMT and H-FABP levels according to six months levothyroxine treatment. METHODS: We evaluated 40 patients with overt hypothyroidism, 40 patients with subclinical hypothyrodism and 30 patients as control in our clinic. We compared the groups according to demographycal datas, blood lipid and thyroid hormon levels, CIMT measurements and blood H-FABP levels. We also compared the patients with overt hypothyroidism after levothyroxine treatment.