Hisse senetlerinin halka arzı ve arz fiyatının belirlenmesi
  1. Tez No: 41287
  2. Yazar: OSMAN GÜNSEL TOPBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. A. İLKİN BARAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT Araçları, kurumlan ve kuralları ile iyi gelişmiş bir sermaye piyasası, bir ülkenin ekonomik kalkınması açısından önemli bir itici güç oluşturmaktadır. Türkiye'de sermaye piyasası son onbeş yılda büyük bir hızla gelişmiştir. 1980'Ii yıllarda serbest piyasa ekonomisine geçilmesi ve ekonominin dışa açılması ile eşzamanlı olarak, Sermaye Piyasası Kurulu'nun kurulması, Sermaye Piyasası Kanunu'nun çıkarılması ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsa'sının faaliyete geçmesi ile başlayan gelişme, özellikle 1990 yılından sonra gerçekleşen artan sayıdaki ilk halka arzlarla hızlanmıştır; Şirketlerin hisse senetlerini halka arz yolu ile sermaye piyasasından özsermaye şeklinde fon sağlamaları, şirket ve ortaklarına çok sayıda avantajlar getirmekte, ülke ekonomisi ve toplumunu da olumlu şekilde etkilemektedir. Şirketlerin halka açılma karan: genel ekonomik konjonktür ve vergi düzenlemeleri gibi dışsal etmenler ile iflas riski, aktif yapısı, şirketin büyüme arzusu ve kontrol ve yönetimin paylaşılması gibi içsel etmenlerden etkilenmektedir. Gelişmekte olan ülke şirketleri borçlanma olanaklarının kısıtlı ve şartlarının elverişsiz olması nedeni ile özsermaye ile finansmanı tercih etmektedirler. Türkiye'de hisse senetlerinin halka arzı, Sermaye Piyasası Kanunu ve Sermaye Piyasası Kurulu tebliğlerinin oluşturduğu yasal çerçeve içerisinde gerçekleşmektedir. 1993-1994 yıllarındaki ilk halka arzların yaklaşık üçte ikisi ortakların ellerindeki hisse senetlerinin bir kısmını halka arz etmeleri, üçte biri ise şirketin sermaye artırımına gitmesi sonucunda artırılan sermayeyi temsil eden hisse senetlerinin halka arz edilmesi şeklinde gerçekleşmiştir. Halka açıklık oranı ortalaması: ortak satışlarında %18.9, sermaye artımı ile halka arzlarda ise %32.5 olarak bulunmuştur. Halka arz edilecek hisse senetlerinin Sermaye Piyasası Kurulu kaydına alınması zorunludur. Halka arz edilen hisse senetlerinin satışı: sabit fiyatla talep toplama, fiyat teklifi alma yolu ile talep toplama veya borsada satış yöntemlerinden biri ile gerçekleştirilir. Halka edilen hisse senetlerinin İstanbul Menkul Kıymetler Borsası kotuna alınması ve hisse senedi pazarlarında -kota alınsın veya alınmasın- işlem görmesi Borsa Yönetim Kurulu'nun kararına bağlıdır. 1993-1994 yıllarında Türkiye'de gerçekleştirilen ilk halka arzlarda en çok kullanılan hisse senedi fiyatı belirleme yöntemleri: piyasa değeri/defter değeri oranı ve fiyat/kazanç oranı yöntemleridir.Bu iki yöntemi kullanım tercihi açısından temettülerin kapitalizasyonu ve serbest nakit akışlannın kapitalizasyonu yöntemleri izlemektedir. Defter değeri, tasfiye değeri ve aktif değeri yöntemleri ise finans literatüründe yer almakla birlikte, uygulamada çok seyrek kullanılmaktadır. Sonuçta belirlenen hisse senedi halka arz fiyatı sadece matematiksel hesaplamaları değil, psikolojik öğeleri de içermektedir.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT A well developed capital market in terms of its instruments, institutions and legal base, is a one of the basic driving forces behind an economy. The Turkish Capital Market has grown rapidly for the last fifteen years. The economic policy change that started in the early 1980's towards a liberal economy led the Turkish Capital Market to prosper. In the mean time The Capital Market Board(CMB) was founded, The Capital Market Law(CML) was enacted and Istanbul Stock Exchange (ISE) was established. Initial public offerings soared especially after 1990 both in number and amount, and became a very important issue with respect to the development of the capital market. Initial public offerings(IPOs) provide the companies and their founders, the related economy and the society with definite advantages. The decision to go public is based on external and internal factors. External factors could be named as; the general economic conditions and taxation issues. Internal factors are; the costs of financial distress and bankruptcy, asset structure, growth policy, and sharing the control and management of the company. The companies in the emerging capital markets prefer stock finance as the terms and conditions of debt finance is not always favourable for them. The legal base of public offerings of securities in the Turkish Capital Market is arranged by the CML and the CMB's Communiques. A company can decide to go public; either by the sale of stock by the current owners or by the sale of newly issued stock to raise new capital. An analysis of the IPOs occurred in 1993-1994 in Turkey, indicates that 2/3 of the total number IPOs was related to the current owners' stock sale, while some 1/3 was related to the new stock issues.Further, the average percentage of stocks being hold by the public, in terms of sold stocks to the nominal value of the capital value, is found 18.9 for the stockholders' sale and 32.5 for the new issues. The stocks that are to be publicly offered should be registered with the CMS. The registered stocks can be sold either by demand collection (fixed price or bidding for the price) or at the ISE Primary Equity Market. The publicly offered stocks needs the ISE Executive Council's approval in order to be listed to the ISE and to be traded in one of the several different stock markets(even if listing is not required) of the ISE. The analysis of the IPOs in 1993-1994 found“Price/Book Value”and“Price/Earnings”ratios to be the most widely used methods in order to set the offering price in the Turkish Capital Market.“Capitalisation of Dividends”and“Capitalisation of Free Cash Flows”are the second most widely used methods. Book value, liquidation value and asset value methods came out to be not favourable compared to the above mentioned methods..