Anonim şirketlerin halka açılma süreci ve hisse senedi değerlemesi (İmkb'de 2000-2006 yılları incelemesi)
The process of going public for corporate and valuations of stock (the analyzing of the term 2000-2006 at Ise)
- Tez No: 211438
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN OKKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Gelismis ülke ekonomileri incelendiğinde, sermaye piyasalarının bu ülkelerde büyük bir öneme sahip olduğu görülür. Ülkemizde sermaye piyasalarının gelisimi daha çok yeni olup 1981 yılında Sermaye Piyasası Kurulu'nun kurulusu ile baslamıstır. Sermaye piyasamızın büyümesi ve gelismesi makro ekonomik büyümeye, sermayenin tabana yayılıp gelir dağılımının dengelenmesine, açıklık, seffaflık ve piyasa ekonomisi kültürünün yaygınlasmasına katkıda bulunmaktadır. Sermaye piyasasının gelisimi, aynı zamanda Türkiye'nin gelisimi olacaktır. Firmaların büyümesi ve kurumsallasması ile birlikte halka arz olayları da hız kazanmıstır. Firmalar halka arza yönelerek bir taraftan özsermaye sağlamakta diğer taraftan kendilerinin piyasa değerini optimize etmektedirler. Halka açılma sürecinin ülkemizde yasal, finansal ve pazarlama boyutları olup asıl önemli husus sirketin hisse fiyatının doğru belirlenmesidir. Bir sirketin basarılı bir sekilde halka arzı o firmanın gerekli süreci hızlı, doğru seffaf bir süreçte baslatılıp hisselere yoğun talep ve yatırımcının beklediği hisse senedi fiyat performansının yüksek olması ile sonuçlanır. Halka açılmanın basarısı ve sürekliliği açısından halka ilk arz edilen hisse senetlerinin yatırımcıya sağlayacağı getiriler bu anlamda büyük önem tasır. Konu ile ilgili yapılan ulusal ve uluslararası çalısmalarda hisselerin ilk gün getirilerinin yatırımcıların bu beklentilerini karsıladığı ve bu sebeple ilk halka arzlara yoğun talep geldiği belirtilmistir. 2000?2006 dönemi için hesaplanan ortalama düzeltilmis ilk gün getiri %6,78, ilk hafta getirisi %1,49, ilk ay getirisi %6,64 ve ilk üç aylık getirisi %15,65 seviyesindedir. Bu oranlar Türkiye'de halka ilk arzda kısa dönem için fiyatların isabetli tespit edildiğini ifade eder. Çünkü ±%23'lük fiyat marjı dikkate alındığında ilk arzda n sonra ilk gün fiyatı ortalama %6,78 artarak ilk ihraç fiyatından çok fazla uzaklasmamıstır.
Özet (Çeviri)
When developed economies are examined, we can obtain clear understanding from it that stock market has a great important in these economies. Development of stock market in our country is a new phenomenon beginning with the foundation of Capital Markets Board in 1981. Growth and development of our stock market contribute to macro economical growth and improvement of income distribution by spreading the capital to a wider range of investors, clarity, transparency and generalization of culture of market economy. Development of stock market means the development of Turkey as well. With the growth and institutionalization of firms, going publics have been accelerated. By going public, firms try both to raise their equity and to optimize their market value. In our country, there are aspects of legacy, finance and marketing related to the process of going public and, what is essential point here is to fix the company?s stock value correctly. A company?s going public in a successful way starts with the firm?s fast, right and transparent conduct and results with a great demand for it shares and a high price performance of share as the investor expects. For success and continuity of going public, the returns of Initial Public Offerings (IPO) have a great importance. It is stated in national and international studies relevant to the issue that the returns of IPO?s meet the investor?s expectations, so IPO?s are highly demanded. The average return of IPO calculated for 2000-2006 term is %6.78, the first week returns %1.49, the first month returns %6.64 and the returns of first three months %15.65. These ratios express that, stock price for IPO in Turkey fixed right for short term. Because when the price margin of ±%23 is taken into consideration, we see that the first day stock price has increased %6.78 on the average after the IPO and hasn?t been far from the IPO price.