Ridge regresyon yöntemi ile parametre tahmini ve bir uygulaması
- Tez No: 41289
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM İLHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Çoklu Doğrusal Regresyon yöntemi, istatistik metodlan içerisinde oldukça yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Veri analistleri bilim ve teknolojiye yakın her alanda bunu kullanmışlardır. Bununla birlikte, açıklayıcıların veri matrisleri ortogonal olmadığında, regresyon katsayıları tahmininin bazı problemler getirdiği görülmüştür. Katsayılar mutlak değer olarak çok büyük olma eğilimindedirler, hatta bazılarının yanlış işaretli olmaları bile mümkündür. En küçük kareler yönteminin bu zorluklarından dolayı En Küçük Kareler yöntemine bir alternatif olarak 1970 yılında Hoerl ve Kennard tarafından Ridge Regresyon adı verilen bir yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntem sapmak fakat en küçük kareler yöntemine göre daha tutarlı sonuçlar veren bir yöntemdir. Yöntemin varoluş sebe bi sapma katsayısı olan k değeridir. Bu k değerinin mümkün olduğunca küçük bir sayı ol ması arzu edilir. Bu amaca yönelik geliştirilmiş çok sayıda optimum k'yı bulan algoritma lar mevcuttur. Çalışmada da bu algoritmalar incelenmiş ve bu algoritmalardan alü tanesini kullana rak Ridge Regresyon yöntemi ile parametrelerin tahmin değerlerini bulan bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Bu program 1988 yılının ilk üç ayından 1994 yılının ilk alü ayı üçer aylık dönemler için Türkiye Ekonomisi'nde enflasyona etki ettiği tahmin edilen on açıklayıcı değişkene sahip bir modelde uygulanmış, sonuçlar karşılaştırılarak istatistiksel ve teorik olarak geçerlilikleri tartışılmış ve sonuçlar yorumlanmıştır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Multi Linear Regression Method is a very common method. Data analysts have used this method in many fields which are related with science and technology. Also due to the unorthogonality of the data matrices of explanatory variables, some problems occur in the prediction of regression parameters. The parameters become great as an absolute value, in addition to this some of them may have the wrong sign. Because of these disadvantages of Ordinary Least Squares Method, Ridge Regression Method was developed in 1970 by Hoerl ve Kennard as an alternative. This method is biased but its results are more reliable than OLS results. This method depends upon deviation parameter k. k is wished to be small. There are so many algorithms which have been devoleped to find the optimum k. These algorithms have been examined in this study as a computer programme to find the values of parameters by using Ridge Regression Method. This computer programme has been applied on a model which has 10 explanatory variables affecting inflation in the Turkish Economy. The study covers the quarterly periods between 1st January 1988 and 30th June 1994. The validity of results have been compared and interpreted on the basis of statistical theory.