Holding işletmelerde iç denetim ve bir işletmede iç denetim faaliyeti uygulaması
The Internal auditing in holdings and the application of internal audit operation in a company
- Tez No: 71656
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERAFETTİN SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe ve Finans Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Ill ÖZE *,! İç denetim, iç kontrol sisteminin bir unsurudur ve yönetime hizmet etmek amacıyla, işletmedeki kontrollerin etkinliğini ölçmeyi ve bu kontrolleri değerlemeyi hedef alır. İç denetim Muhasebe Denetimi ve Faaliyet Denetimi olarak iki kısımda incelenebilir. Muhasebe Denetimi,, işlemlerin mevzuata uygunluğunu, Faaliyet Denetimi faaliyetlerin verimliliğini denetler. İç denetirsin görevini tam olarak yerine getirebilmesi için denetlediği birimlerden bağımsız, direkt yönetime bağlı, yaptırımı olan bir kurmaylık düzeyinde çalışması gerekir Denetçiler bağlı oldukları kuruma göre İç Denetçiler ve Dış Denetçiler olarak ikiye aynkrîar. iç Denetçiler; işletmenin kadrolu elemanlarıdır ve sadece yönetime karşı sorumludurlar. Dış Denetçiler, bağımsız dış denetçiler ve kamu denetçileri olarak ikiye aymırîar. İşletmeye bağant değildirler, kanuni sorumlulukları vardır. Avrupa'da iç denetim geliştirilen standartlar dahilinde yapılırken, Türkiye'de henüz iç denetim standartları geliştirilmemiştir. Holdingler ekonomik olarak birbirine bağımlı olmakla birlikte hukuki bakımdan bağımsız şirketler topluluğudur. Holdinglerde kontrolü sağlamak şirketlere nazaran daha zor olduğundan, iç denetim buralarda daha önemlidir. İç denetim Planlama, Uygulama, Raporlama ve İzleme aşamalarını kapsayan bir süreçtir. Sağlıklı bir denetim iyi bir denetim planı ile yapılabilir. Denetlenecek yerler hakkında ayrmtûı bir incelemeyi kapsayan ön araştırma sayesinde iyi bir plan hazırlanabilir.Denetim- planlan: 1) Uzun Vadeli Planlar ve 2} Yıllık planlardan oluşur. Yîîîîk Planlarla: a) Denetim Alans Belirlenir, o) Maliyet Planlaması, c) işgücü Planlaması, d) Zaman Planlaması, yapılır. ®) Denetim Programı Hazırlanır. Denetim işlemi denetim programı dahilinde yürütülür. İlk olarak işletmenin iç kontrol sistemi değerlendirilmelidir. Ardından denetçi görüsüne temel oluşturacak kanıtlar toplanır ve düzenlenir. Gereken bulgular için şirketten cevap istenir. Denetçi görüşü oluştuktan sonra, bulgular raporlama formats içinde yazılır ve yönetime sunulur. Yönetim denetçinin raporları doğrultusunda gereken önlemleri alır. Denetimin etkisinin takip edilmesi ise izleme aşamasında gerçekleştirilir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Internal Auditing is an element of Internal Control System and in order to serve management, it aims to the effectiveness of the control and evaiute it. Internal Auditing may be studied as two parts; Accounting and Operational Auditing. Audit inspects the appropriateness of operations against the regulations, Functional Audit controls the effetiveness of the events. Internal Audit have to study at a staff level, which it is independent frornthe departments audited, depends top management directly and it has a sanction power, in order that it can do its job completely. Auditors, according to the instutions which they work in, Internal Auditors and External Auditors. Internal Auditors are rolled personnel of the company. These are only responsible to the Boand of Directors. External Auditors are independent external auditors and private auditors. They are free from company. They have legal responsibility. In Turkey, Internal Audit Standarts has not determined, ysA. But, in Europe, Internal Audit is made according to the determined Standarts. Aiîhcughî holdings are consisted of the firms which are dependent each other economically, but independent legally. In holdings, it is more difficult to control than the companies. So, in holdings the internal audit is more important. Internal Audit is a process which consists of Planning, Application, Reporting and Reviewing. Because it is continuous.vs Ân effective audit may be done by a good audit plan. A good plan may be prepared by mesas of that a preview research which consist of a detailed research about the piac®s(departnients) audited. Internal Audit Plans are divided into two parts: î) Long Audit Plans and 2) Annual Plans. By Annual Plans: a) Audit Area is determined, fe) Cost Planning, c) Working Powers Planning, d) Timing Planing are completed. ©) Preparing the Audit Programme Internal Audit Process is executed as in the Audit Programme Firstly, the internal control system must be evaluated. Then, it is started to collect the arguments that will be a base to the internal auditors conclusions. Collected arguments are regulated. For necessary findings, an answer is asked from the company. After the internal auditor has on conclusion, it is the time to prepare the report. In the reporting format, findings are written and present to the top management. Top management takes measures parallel to the auditors report. To follow the effectiveness of the audit, is made at the Review stage.