İşgücüne nitelik kazandırıcı bir politika olarak ortaöğretim düzeyindeki mesleki-teknik eğitim ve uygulama sonuçları
  1. Tez No: 41296
  2. Yazar: MAHİR GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NÜKHET AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
oz İnsangücünün nitelik ve nicelik yönünden ekonominin ihtiyaçlarına uygun olması kalkınma ve teknolojik gelişme açısından önemli bir husustur. Bu da mesleki teknik eğitimi teknolojik yapı ve istihdam koşullarıyla uyumlu olması gerektiğini ortaya koymaktadır. Uyumun sağlanmasının ilk koşulu ise işgücünün eğitiminde öncelikle hangi faktörlere ve ne miktarda, hangi niteliklerde insangücüne gereksinim olduğunun saptanmasıdır. Ülkemizde nitelikli işgücü yetiştirme sorumluluğu Milli Eğitim Bakanlığı'na verilmiştir. Endüstriyel anlamda Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak ortaöğretim düzeyinde mesleki-teknik eğitim veren kuruluşların mevcut faaliyetlerinin yeterliliğinin saptanması sistemin değerlendirilmesi açısından önem taşımaktadır. Durum böyle olunca sanayinin nitelikli işgücü gereksinimini ve bunu karşılamada mesleki-teknik eğitimin yeterlilik durumunun incelenmesi konusu gündeme gelmektedir. Bu incelemenin amacı ortaöğretim düzeyli mesleki teknik eğitim faaliyetlerinin kalkınma planları ilgili otoritelerin görüşleri ve bu alandaki mevcut kaynaklar açısından değerlendirmek, konunun güçlü ve aksak yönlerini sergilemek ayrıca iyileştirme önerileri geliştirmektir. Konu işgücüne nitelik kazandırıcı politikalar ve bunu karşılamada ortaöğretim düzeyli mesleki-teknik eğitimin yeterliliği olmak üzere birbirine bağlantılı olarak iki boyutta ele alınmakta ve yapılan karşılaştırmalardan bir sonuca gidilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, the difficulties in the assurance of the workforce that has professional- technical educational form one of the most important critical periods with regard to rapidly development of Türkiye and especially industrialization in desired volume and quantity, be increased of production, be made to work of the present plants according to the profitibality and efficiency principles. The developments in industry and technology cause deep and rapid changings in the knowledge, ability and in the behaviours of ones who work in this area. The entrance of the automation and the computer into business life is to be increased the production, and it makes essential the increasing of the workforce and education level into a high degree. In the last quarter of the twentieth century; the globalization of the trade and industry and being able to causing to reach of industrialization movements to the desired level against the extraordinary developments that are lived, and teh national industry to show the developments that will satisfy the future's Türkiye which develops rapidly from the standpoint of socio-economics, are only dependent on the training of the workforce in needed number and quantity inaplanned and programmed form. Therefore, it becomes a compulsion that the proffessional-tecnical education satifies the needs of workforce has a quality that will fit in with the needs of economy and the development of tecnology. In spite of this situation, the necessity of the qualified workforce of the industry and in satisfying this, the practices of the present professional-technical education and the subject of being investigated the the proficiency of thes practices come into agenda. From this comment,“The results of the proffessional-technical education and the practice on the intermediate education level as a policy that acquires quality to the workforce”is chosen as the thesis statement. The aim of this research is to exhibit the subject from the points of view of the recovery plans, the opinions of the related authorities, and the sources in this area; to evaluate the situation and to develop reform proposals. The subject is examined in the form of chapters with the following order Chapter 1: In this chapter, it is dwelled upon the subject of population, the concepts related to work force and proffessional-technical education, the definitions and the principles. The aims, the principles, the historical development of the professional- technical education system, and the role of the professional-technical education in the economical development Chapter 2 : Education is subject to both to form the education institutions which aim the developing of the individual who is an useful person both for himself and for society in on side, and to plan the institutions, in a totality, that will improve the individual in aquality that will participate to the social, economical and technological developments an the other side. From this comment, in this chapter, the intermediate education-leveled proffessional-technical education policies that are fixing in the recovery plans are examined and it is tried to be produced the principles that acquire quality to the workforce. Nevertheless, the proficiency of the present intermediate educution-leveled proffessional-technical education policies that are fixing in the recovery plans are examined from the the point of view of the acquiring of the quality to the workfoce in the limits of the basic principles and policies that are fixed, and the present problems are accepted. Chapter 3: In our country, the unemployment problem includes a dilemma. In Türkiye, beside the using level of the workforce is low, it is also discussed that the skilled personnels in many areas can not be able to find job. In other words, from one side, while the work-sites decreases the capacity using because the qualified work force necessity can not be satisfied, on the other qualified work force necessity can not be satisfied, on the other side, for example, just 30 % of the graduates of industrial profession and technical high schools are able to work in their own proffession and technical high schools are able to work in their own professions. This kind of situation is at least a clear sign of the supply and demant unsuitability from the view point of qualified man power in the market of workforce in Türkiye. If the qualified personnels, who had grown up in their proffession and are necessary for the work-cites and are preferred by the planner, are not used in their work-cites because they are not seen in the quality that can be employed by the employer, it can be commented as the sign of an important problem from the point of view of the education system. In this chapter, it is brought about a survey that includes industrial proffession high schools because of the dismissing of the present practices on the determining of the opinions of the establishments about the proffessional-technical high school students. By commenting the discoveries related tried/test-subject/groups, it is suggested some proposals for the defeats that faced in practice. Conclusion and Proposals: In this chapter, it is given that the result and solution proposal as which are reached in examinations and investigations that are made.