İhracatta Katma Değer Vergisi istisnası ve meslek mensupları ile ilişkisi
Value Added Tax exemption in export and relationship with professional members
  1. Tez No: 668718
  2. Yazar: NAİLE YEKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NİYAZİ ÖZKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Ülkeler için ihracatın önemi uluslararası ekonomik rekabet, sürdürülebilir ticaret, yabancı para ihtiyacının karşılanması ve en önemlisi ekonomik büyümeye katkı sağlamasıdır. Bu çalışmada ülkelerin ihracat hacimlerini genişletmek için dış ticarete verdiği önem ve ihracatçılara verilen teşvik ve destekler, aynı zamanda mal ve hizmet ihracatında KDV istisnaları ve KDV iadesinin çeşitleri irdelenmiştir. Ülkelerin kalkınması, uluslararası rekabet gücü ve ekonomik istikrar için hükümet tarafından uygulanan teşvikler dikkate alındığında, işletmeler için teşviklerin muhasebeleştirilmesi ve mali tabloların raporlanması gibi önemli bir sorun ortaya çıkmaktadır. Çalışmamızda Türkiye'de vergi amaçlı muhasebeye ilişkin devlet teşvikleri ve yardımlarının açık ve anlaşılır bir şekilde tanınması ve bu kayıtların mali tablolara düzgün bir şekilde yansıması ile birlikte hem teşviğin yıllar içindeki performansının ölçülmesi, hem de ekonomik kararların doğru bir şekilde alınması Türkiye Muhasebe ve Finansal Raporlama Standartları kapsamında karşılaştırarak bu uygulamadaki farklılıkları ortaya koymak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of exports for countries is international economic competition, sustainable trade, meeting foreign currency needs and most importantly, contributing to economic growth. In this study, the importance given to foreign trade and incentives and supports given to exporters in order to expand the export volumes of countries, as well as VAT exemptions and VAT refund types in exports of goods and services are examined. Considering the incentives applied by the government for the development of countries, international competitiveness and economic stability, an important problem arises such as accounting for incentives and reporting financial statements for businesses. In our study, for tax purposes deficit of accounting for government grants and assistance and straightforward way to recognition in Turkey and the measurement of these records properly reflected in the financial statements along with performance in the years to promote both, as well as taking the correct economic decision-Turkey Accounting and Financial Reporting Standards It was aimed to reveal the differences in this application by comparing within the scope of this application.