İlköğretim okullarında resim-iş dersi günlük plan uygulamaları
- Tez No: 41307
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ SELAMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET İlköğretim kurumlarının kuruluş amaçlan ile sanat eğitiminin genel amaçları birbiri ile uyumludur. Ancak İlköğretim kurumları yönetmeliğini hazırlayanlar sanat eğitimini bir bilim disiplini olarak ele almamışlardır. Bu nedenle ilköğretim kurumlan, amaçlarına uygun bir kurumsallaşma süreci yaşayamamaktadır. Resim-İş, Müzik ve Beden Eğitimi derslerinin sanat eğitimi uygulamaları, tümleşik bir program içinde yürütülmesi gerekirken, bu alanlar yalnızca karnede not hanesi olan bir ders olarak tek tek ele alınmaktadır. Bu koşul içinde resim-iş öğretmeni, adı yönetmelikte“yıllık plan”olarak geçen“yıllık çalışma planı ”a dayalı olarak hazırlayacağı“günlük ders planıyla”, dersi amaçlarına ulaştır makla yükümlüdür. Araştırma iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci ana bölümde sanat eğitimci olarak resim-iş öğretmeninin çalışacağı ilköğretim kurumlarının mevcut özelliklerine, her özelliğin plan ve planlama çalışmaları üzerindeki etkilerine değinilmiştir. Başarılı bir günlük ders planının iyi bir yıllık plana dayanacağı düşünülerek, yıllık planın daha işlevsel olmasını sağlayacak öneriler sunulmuştur. İkinci ana bölümde ise biçim ve içerik olarak günlük ders planı incelenmiştir. İlköğretim kurumları yönetmeliğinde adı“günlük plan”olarak geçen ama pratikte“günlük ders planı”olarak uygulanan bu planın, şu anda kullanılan şekli ve uygulamadaki sorunları ele alınmış, plan çalışmalarında bilgiişlem desteği araştırılmış, verimliliği arttırıcı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Establishing aims of the primary education institues and general aims of art education are accomodate each other. But, people who are preparing the regulations of primary education institutes were not take in hande the art education as a science discipline. So that, primary education institutes can not live an institutalize process which is appropriate to their aims. Evinthough art education practices of picture-work, music and physical education lessons should be continued inside an integrate program, this branches has been taken hand one bye one as lessons which have note place in student's list of marks. In this condition, picture-work lesson's teacher is supposed to convey the lesson to the aims by“daily lesson plan”with regard to“annual work plan”which was represented as“annual plan”in regulations. Investigation is accomplised of two main section. In the first main section, it was attained the existing characteristics of primary education institutes; where picture-work teacher is going to study as an art educator, and every characteristic's effect on plans and plaming studies. By considering a succesfull daily lesson plan would be based upon an effective annual plan, proposition, which will get the anual plan more functional, were offered. In second main section, daily lesson plan was studied trough form and content. This plan's, which was stated as“daily plan”in primary education institutes regulation but applied as“daily lesson plan”in practice, form of practice, which is wed at present time, and problems on aplication were taken in hand. Informatic support on plan studies was investigated and productivity augmenting propositions were presented.