İzmir Devlet Opera ve Balesi'nin opera uygulamalarında mekan sorunu ve çözümleme modelleri (1982/83-1992/93)
- Tez No: 41306
- Danışmanlar: PROF.DR. MURAT TUNCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT Opera sanatı görse! bir sanat dalı olarak diğer sahne yapıtlarında olduğu gibi dekor, kostüm, ışık, efekt gibi bütünleyici öğelerden yararlanmaktadır. Çeşitli çalgı türleri ve sesle müzik ön planda olmak üzere şiir, dans dram ve birçok sanat dalının birbirinin içine karıştığı opera, seyircide belli bir estetik duygu uyandırmaktadır. İzmir şehrinde Devlet Opera ve Balesi'nin kuruluşuyla 1982-1983 sezonundan bu yana opera gösterileri sürmektedir. 1984 yılından sonra Konsolos operasından sonra sahnelenen çok perdeli ve sık dekor değişimli operalarla birlikte alt yapı sorunları gündeme gelmeye başlamıştır, İzmir Devlet Opera ve Balesi'nin gösterimlerini sürdürdüğü Elhamra binası sahne ve sahne arkası olanakları bakımından son derece yetersiz bir binadır. Operaların uygulama aşamasında mekân sorunu sahne tasarımcılannın karşısına çıkmaktadır. izmir Devlet Opera ve Balesi'nin 1982-1983 sezonundan başlamak üzere 1992-1993 sezonuna kadar on yıllık opera uygulamalarındaki mekân sorunları sahne tasarımcılar tarafından geliştirilen çözümlemelerle aşılmaya çalışılmaktadır. Bu çözümlemelerde ilk yıllarda oynanan tek perdeli operalarda panolardan yararlanmışlardır. Çok perdeli operalara geçildiğinde sahnede genel podyuma yer verip bu podyumun üzerindeki mobilya ve dekor parçaları sahnelere göre değiştirilmiştir. İkinci bir çözüm olarak genel podyumla birlikte sofita ve kulislerden gelen panolar ve dekor öğeleriyle değişik mekânlar oluşturulmuştur. Son çözümleme modelindeyse sahnedeki panoların iki yüzleri de işlenerek altlarındaki tekerlekler sayesinde döndürülerek kullanılmıştır. Geliştirilen bu çözümleme modellerinde sahnenin yetersizliğini en aza indirmek, seyirciye hissettirmemek ve o operayı en iyi şekilde sahnelemek amaçlanmıştır. Geliştirilen çözüleme modellerinin değerlendirilmelerini yapmak, aynı zamanda izmir Devlet Opera ve Baiesi'nde 1982-1983 / 1992-1993 yılları arasında sahnelenen operaları belgeleyerek tiyatro bilimsel açıdan incelemek konun önemini arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Opera art, which is a visual one, like the other stage arts make use of the some integrity elements such as costums, light effects, and decoration (scenery) Opera which is a combination of various musical instruments music, poetry, dance, drama and many other art branches arise a spesific asthetic sensation on the audience. By the esteblishment of the state opera and ballet in izmir province, the opera shows are being performed since the 1982-1983 season. After 1984 the operas which needed multi acts and often scenery changing, the problems of infrastructure begun to arise. The stage and the repartory of the building Named Elhamra where the operas of the izmir State Opera and Ballet are being performed is quite unsifficent for the the usage. Such problems of the building usually prevents or slow down the stage plans and projets. The place (building) problems of the Izmir State Opera and Ballet, in the ten year period of the time (between 1982-83 and 1992-93) are trying to be solved by the stage designers, by such methods they improved. For instance : At the first years of the esteblishment the were making use of the panels during the performance of the single acts. But when they passed to the performance of the multi acts. They gave place for the general podium and the present decoration of the stage was changed according to the opera which would be performed next. The next solution was the different scenery that has been created by the panels and decoration elements which were brought from the backstages and padiums. But the next solution which was interesting, the panels which were on the stage painted on both sides and were turned and used by both sides by the wheeis under the frame when Necessary. The main aim of creating such models in order to lessen the unsufficient condition is that to perform the opera as much as we can and to make the audience not feel the unsufficient condition of the stage. To sum up the modeis which have been created for the solutions are at the same time the indications of the performance of the operas which have been performed in İzmir State Opera and Ballet between 1982-1983 and 1992-93. So that to investigate the theatre in a scientific way will arise the importance of the subject.