Akut miyokard infarktüslü genç hastalarda sorumlu koroner aterosklerotik plak özellikleri: volumetrik intravasküler ultrasond çalışması
Culprit coronary atherosclerotic plaque characteristics in youngpatients with acute myocardial infarction: A volumetricintravascular ultrasound study
- Tez No: 636123
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA İYİSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Üç boyutlu (3B) intravasküler ultrason (IVUS) kullanarak akut miyokard enfarktüsü (AMI) ile başvuran 45 yaş altı genç hastalarda suçlu koroner plak özelliklerini tespit etmektir. Gereç ve Yöntem: Eylül 2005 ve Mayıs 2016 tarihleri arasında 45 yaşından küçük ST-yükselmeli miyokard enfarktüsü (STYMI) olan 75 hasta çalışma için değerlendirildi. AMI, istirahatte 30 dakikadan fazla süren sürekli göğüs ağrısı, semptom başlangıcından itibaren 6 saat içinde hastanemize varış ve 12 derivasyonlu elektrokardiyogramda (EKG) 2 veya daha fazla bitişik derivasyonda kalıcı ST-segment yüksekliği (0.1 mV) olarak tanımlandı. Akut miyokard enfarktüsü (AMI) tanısı konan tüm genç hastalara, vasospastik anjinayı dışlamak için kan basınçlarına göre intravenöz nitrogliserin infüzyonu yapıldı. Hastaların çalışmaya alınma kriterleri yaşın ≤ 45 olması, akut miyokard enfarktüsü geçiriyor olması, trombolitik tedavi ile başarılı reperfüzyonun 3 saatten az olması veya 3 saatten uzun bir sürede sadece trombektomi ile başarılı TIMI'nin 2-3 olmasıdır. Tüm IVUS çalışmaları, trombolitik ajanlar veya trombektomi kateterleri ile başarılı reperfüzyonu olan tüm hastalara herhangi bir müdahaleden hemen önce (koroner balon ve stent) gerçekleştirildi. Tüm IVUS görüntüleme ve analizleri 40MHz mekanik IVUS kateter (Boston Scientific, ABD) ile yapıldı. IVUS klinik uzman konsensüs belgesinin kriterlerine göre kalitatif ve kantitatif analizler yapıldı. Katılımcı genç AMI hastasında suçlu lezyon özellikleri ortalama ve standart sapma ile sunulurken, klinik özellikleri değişken tipine göre ortalama, standart sapma, frekans ve yüzde ile sunuldu. Hipotez analizi için istatistiksel olarak anlamlı ilişkilere sahip bağımsız değişkenlerin belirlenmesi için enter yöntemi ile tek değişkenli doğrusal regresyon modeli, basamaklı yöntem ile çok değişkenli lineer regresyon modeli kullanıldı. Ayrıca, Tukey testi ile birlikte gruplar arasındaki ortalama farklılıkları göstermek için Tek Yönlü Anova Testi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: To demonstrate the culprit coronary plaque characteristics in young patients less than 45-year-old presenting with an acute myocardial infarction by using a three-dimensional (3D) intravascular ultrasound (IVUS). Materials and methods: Between September 2005 and May 2016, 75 patients with ST-elevation myocardial infarction (STEMI) less than 45 years were evaluated for the study. AMI was defined as continuous chest pain lasting >30 min at rest, arrival at our hospital within 6 h from the onset of the symptom, and persistant ST-segment elevation (0.1 mV) in 2 or more contiguous leads on 12-lead elektrocardiogram (ECG). Intravenous nitrogliserin infusion was given to all young patients diagnosed as acute myocardial infarction according to their blood pressure for excluding vasospastic angina. Inclusion criteria were young patients ≤45 years, acute myocardial infarction, successfull reperfusion by thrombolytic therapy if admission less than 3 hours, successfull TIMI 2-3 grade only by thrombectomy if admission more than 3 hours. All IVUS studies were performed just prior any intervention (coronary balloon and stenting) to all patients with successful reperfusion by thrombolytic agents or thrombectomy catheters. All IVUS imaging and analysis were performed with 40-MHz mechanical IVUS catheter (Boston Scientific, USA). Qualitative and quantitative analyses were performed according to criteria of the clinical expert consensus document on IVUS. While culprit lesion characteristics in the participant young MI patient were presented with mean and standard deviation, clinical characteristics of them were presented with mean, standard deviation, frequency and percentage based on the type of variable. Univariate linear regression model with enter method was used to determine independent variables with statistically significant relationships, multivariate linear regression model with stepwise method was used for hypothesis analysis. Additionally, One-way Anova Test was conducted to present mean differences among the groups along with the Tukey test.