Transüretral girişimlerde uygulanan spinal anestezide levobupivakain ve levobupivakaine eklenen fentanil ve sufentanil'in etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of levobupivacaine alone and in combination with fentanyl and sufentanil in patients undergoing transurethral resection of the prostate
- Tez No: 413111
- Danışmanlar: UZMAN BELGİN AKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmamızda; transüretral prostat veya mesane tümör rezeksiyonu planlanan hastalara uygulanan spinal anestezide kullanılan, levobupivakain ve levobupivakaine eklenen fentanil ve sufentanilin, duyusal ve motor blok karakteristikleri, hemodinamik parametrelere etkilerini ve olası yan etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Hastanemiz etik kurulu izni ve bilgilendirilmiş hasta oluru alındıktan sonra, spinal anestezi için kontrendikasyonu bulunmayan 40-80 yaş arası, ASA I-III risk grubunda 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar rastgele 3 gruba ayrıldı(n:20). Grup I'e 10 mg %0.5 levobupivakain, Grup II'ye 7.5 mg %0.5 levobupivakain + 25 mcg fentanil, Grup III'e 7.5 mg %0.5 levobupivakain + 2.5 mcg sufentanil intratekal olarak verildi. Çalışmamızda, gruplar arasında demografik veriler, operasyon tipi ve süresi yönünden istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu (p>0.05). Duyusal bloğun T10 seviyesine ulaşma sürelerini; Grup I'de 10.2 dk, Grup II'de 6.8 dk, Grup III'de 7.0 olarak tespit ettik. Grup I'de süre istatistiksel olarak anlamlı derecede uzun idi(p0.05).Gruplar arasında postoperatif ilk analjezik ihtiyacı karşılaştırıldığında ise süre, Grup I'de 216 dk, Grup II'de 310 dk, Grup III'de 332 dk olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Background: It was aimed to compare the efficacy and adverse effects of levobupivacaine alone and in combination with fentanyl and sufentanil during transurethral resection of the prostate (TURP) under spinal anesthesia. Materials and Methods: In this prospective, randomized, double‑blind trial, 60 patients undergoing elective TURP under spinal anesthesia were randomized into three groups. Ten milligrams of 0.5% levobupivacaine in Group‑I, 7.5 mg 0.5% levobupivacaine combined with 25 μg fentanyl in Group‑II and 7.5 mg 0.5% levobupivacaine with 2.5 μg sufentanil in Group‑III were administered intrathecally. Results: The time for sensorial block to reach level T10 was 10.2 ± 2.0, 6.9 ± 1.7 and 7.0 ± 1.4 min in Group‑I, II and III, respectively (P < 0.001). The maximum sensorial block level was T8 in all groups. The frequency of a complete motor block was higher in Group‑I. The mean duration of motor block was shorter in Group‑II and III than in Group‑I (P < 0.001). There were no differences between groups regarding side effects (P > 0.05). The time for first analgesic request was shorter in Group‑I than in the other two groups (P < 0.05). During the first postoperative 24‑h period, 11 (58%) patients in Group‑I, 9 (48%) patients in Group II and 9 (45%) patients in Group‑III required an analgesic drug (P > 0.05). Conclusion: This study showed that combining lower dose levobupivacaine with fentanyl and sufentanil provides faster onset of