Transüretral girişimlerde uygulanan kombine spinal-epidural anestezide epidural volüm eklenmesi
The effects of epidural volume adding in combined spinal epidural anesthesia
  1. Tez No: 524369
  2. Yazar: CİHANGİR DOĞU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN GÖĞÜŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Transüretral prostat rezeksiyonu operasyonu anestezisi için kombine spinal-epidural uygulaması sırasında epidural aralığa salin uygulamasının anestezik blok ve hemodinami üzerine etkilerini araştırdık Metod: Transüretral prostat cerrahisi yapılan 20 hastaya kombine spinal epidural kateter uygulanma ve spinal 10 mg hiperbarik bupivacain ile anestezi sonra epidural salin verildi (Grup S), diğer 20 hastaya uygulama yapılmadı (Grup B). Blok seviyesi, yeterli cerrahi blok seviyesine ulaşma süresi, en yüksek blok seviyesi ve ulaşma süresi ve hemodinamik değişiklikler kaydedildi. Bulgular: En yüksek bloğa ulaşama süresi Grup S'de Grup B ye göre anlamlı olarak daha kısa idi. Hasta gruplarının demografik özellikler, en düşük ve en yüksek blok seviyeleri ve T10 blok seviyesine ulaşma süreleri benzerdir. Sonuç: Transüretral prostat cerrahisi anestezisinde kullanılan kombine spinal-epidural anesteziye epidural volüm eklenmesi en üst blok seviyesine ulaşmayı hızlandırarak cerrahi anestezinin başlamasını kolaylaştırır
Özet (Çeviri)
Backround:, we aimed to compare the effects of saline administration into the epidural interspace on anesthetic block and hemodynamics during administration of combined spinal-epidural anesthesia for the transurethral prostate resection (TUR-P) operations Method: Forty patients in ASA I-II risk class with TUR-P surgery planned were randomly divided into two groups. All patients had combined spinal-epidural anesthesia administered. After subarachnoid local anesthetic administration, patients in Group S had 10 mL saline administered through the epidural catheter. Patients in Group B had no administration through the epidural catheter. Block level, duration to reach surgical block level, highest block level and time to reach it and hemodynamic changes were recorded. Results: The duration to reach highest block level was significantly shorter in Group S compared to Group B. The demographic characteristics, lowest and highest block levels and duration to reach T10 block level were similar between the groups. Conclusion: Adding epidural volume to combined spinal-epidural anesthesia used for transurethral prostate surgery shortens the time to reach highest block level and eases the onset of surgical anesthesia.