Transüretral girişimlerde ropivakain ve fentanil kombinasyonları ile uygulanan spinal, düşük doz spinal ve epidural anestezi yöntemlerinin karşılaştırılması
The comparison of spinal, low dose spinal and epidural anesthesia methods by using rapivacaine andfentanyl combinations in transurethral procedures
- Tez No: 242979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. R. HAKAN ERBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu prospektif randomize çalışmada transüretral girişim planlanan olgulara ropivakainfentanilkombinasyonları ile uygulanan spinal, düşük doz spinal, ve epidural anesteziyöntemlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır.ASA I-III risk grubundan toplam 60 hasta rasgele üç gruba ayrıldı. Hastalara EKG, noninvaziv arter basıncı, KAH, SpO2 monitorizasyonu uygulandı ve solunum sayısı (SS)kaydedildi. Hastalara 5 mL.kg-1 serum fizyolojik (%0.9 NaCl: SF) solüsyonu ile önyüklemeninardından Grup1'e 15 mg hiperbarik ropivakain ve 25 ?g fentanil, Grup 3'e 10 mghiperbarik ropivakain ve 25 ?g fentanil spinal aralığa uygulandı.
Özet (Çeviri)
In this prospective randomized study, application of transurethral surgicalprocedures planned ,it is aimed to compare the methods of spinal, low-dosed spinaland epidural anaesthesia with ropivacaine-fentanyl combinations.Totally 60 patients among ASAI-III risk group are randomized into threegroups. Routine monitorization is applied after preloading of 5mLkg-1 with 0.9%NaCl solution. To Group 1, 15mg hyperbaric ropivacaine and 25 ?g fentanyl is givenand to Group 3, 10 mg hyperbaric ropivacaine and 25 ?g fentanyl is applied tointratechal space.