Transüretral girişimlerde uygulanan rejyonel anestezide levobupivakain ile ropivakain'in karşılaştırılması
The comparison of levobupivakain and ropi̇vakai̇n for transurethral surgery in regional anaesthesia
  1. Tez No: 497574
  2. Yazar: BORA BİLAL
  3. Danışmanlar: DR. MAHİNUR DEMET ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Transüretral prostat rezeksiyonu (TUR) girişimlerinde spinal anestezide levobupivakain ile ropivakainin etkinliğinin ve yan etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. Metod: Transuretral rezeksiyon (TUR) yapılması planlanan ASA I-III risk grubunda 40 hasta çalışmaya dahil edildi. I. Grupta (n=20) % 0.75'lik levobupivakain 7.5mg, ikinci grupta % 0.75 'lik ropivakain 7,5 mg verilerek spinal anestezi uygulandı. Bulgular: Gruplar arasında duyusal bloğun T10'a ulaşma süreleri, maksimum blok seviyesi, maksimum bloğa ulaşma süreleri, operasyon sonu motor blok seviyesi bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. İki segment regresyon süresi, grup I'de 73,25 ± 15,50 dk, Grup II'de 53,75 ± 10,75 dk, T12'ye regresyon süresi grup I'de 88,00 ± 20,42 dk, grup II'de 70,25±17,05 dk, motor blok süresi ise grup I'de 92,00±26,03dk, grup II'de 60,75±36,93dk bulundu.Hemodinamik veriler ve yan etkiler bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Sonuç: Çalışmamızda; düşük doz levobupivakain veya ropivakain ile yapılan spinal anestezide TUR için yeterli duyusal ve motor blok sağlandı. Ropivakain grubunda motor blok süresi anlamlı olarak kısa bulundu. Sonuç olarak transüretral cerrahide kullanılan düşük doz ropivakain ve levobupivakain'in birbirine benzer etkilerinin olduğu, yeterli seviyede ve güvenilir anestezi sağladığı, ancak motor blok süresinin kısa olması nedeniyle ropivakain kullanılmasının bir avantaj olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Backgound: It was aimed to compare the efficacy and adverse effects of levobupivacaine and ropivacaine during transurethral resection of the prostate under spinal anesthesia. Methods: In this prospective, randomized, double-blind trial, 40 patients undergoing elective transurethral resection of the prostate under spinal anesthesia were randomized into two groups. 0.75% ropivacaine 7.5mg (Group I) and 0.75% levobupivacaine 7.5mg (Group II) were used intrathecally. Results: There were no differences the time for sensorial block to reach T10, maximum sensorial block level, the time to reach maximum block level, motor block level at the end of surgery between the groups.