Dış borçların enflasyon üzerine etkisi: Türkiye örneği (1990-2017)
Effect of external debt on inflation: Example of Turkey (1990-2017)
- Tez No: 521460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI YENİPAZARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Ülkelerin, dış ekonomilere olan yükümlülüğünü nice anlamda göstermekte olan dış borçlar, özellikle petrol krizi sonrası dünya ekonomilerinde yaşanan gelişmeler sonucunda önemlilik kazanmıştır. Sürekli artan dış borçların yanı sıra, gelişmekte olan ülkelerde yaşanan yüksek enflasyon süreçleri, bu konu üzerine ilişkilendirilmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda bu ilişkinin ekonomi üzerindeki olumsuz etkileri ortaya koyulmuştur. Gelişmekte olan Türkiye ekonomisinin dış borçlara başvurmasının en önemli nedeni, iç kaynak yetersizliği, başka bir ifadeyle tasarruf açığını gidermektir. Ancak 1950 sonrası, dış ticaret açıklarının sürekli hale gelmesi, alınan borçların ihtiyaç duyulan yatırımlarda kullanılmaması sebebiyle Türkiye ekonomisi için dış borçlar sürekli hale dönüşmüş ve ekonomik anlamda olumsuz sonuçlar meydana getirmiştir. Türkiye'de yaşanan krizler ve yüksek enflasyon süreçleri göz önüne alındığında bu durumun sebeplerinden biri de döviz darlığı ve dış borçların yüksek oran ve maliyeti gösterilmektedir. Çalışmada, Türkiye'eki dış borçların enflasyon üzerindeki etkileri ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
External debt, which shows countries in a quantitative sense of their obligation to foreign economies, has gained importance especially as a result of developments in world economies after the oil crisis. In addition to the ever-increasing external debt, high inflationary processes, especially in developing countires, have been linkid to this issue. As a result of these investigations, the negative effect of this relationship on the economy have been revealed. The most important reason for the recourse to external debt of developing Turkey's economy, lack of internal resources,saving to eliminate the deficit. However, after 1950, to become the permanent foreign trade deficit, due to be used in investments needed external debt of the debt inccurred has been made permanent return for Turkey's economy has made economic sense and negative result occur. Given the crises and high inflation processes taking place in Turkey, one of the causes of this situation and shortness of foreign exchange rates and high costs of external debt is shown. In this study, the effects of foreign debt on inflation in Turkey has been revealed