Teknik ve tematik açıdan Tevfîk el-Hakîm'in öykücülüğü
Techni̇cal and thematic analysis of tevfîk el-hakîm's short story
  1. Tez No: 413183
  2. Yazar: CENGİZ ÇALIKKILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜCAHİT KÜÇÜKSARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 344
Özet
XIX. yüzyılda geleneksel hikâyeden ayrılarak farklı/bağımsız bir tür haline gelen öykü dünya edebiyatında olduğu gibi Arap edebiyatında varlığını hissettirir. Bu dönemde gazete ve dergilerin öyküye özel sayı ya da sayfalar ayırması da bu türün yayılmasını, halk ile buluşmasını ve rağbet görmesini kolaylaştırmıştır. Bu ilgi Arap yazarların gözünden kaçmamış, onları bu yeni alana yönlendirmiştir. Bu dönemde Mısır edebiyatında öykü türünün yerleşmesine çaba gösteren Taha Hüseyin, Muhammed Teymûr gibi yazarların etkisiyle öykü gelişmiş, özellikle de Fransız sömürgesinin etkisiyle şekil ve tema açısından büyük bir değişim ve olgunlaşma göstermiştir. Bu yeni türe katkısı olan yazarlardan birisi de Tevfîḳ el-Ḥakîm'dir. O, 1898 yılında İskenderiye'de dünyaya gelir. Daha lise yıllarında edebiyata ilgi duyar. el-Ḥakîm, daha çok siyasi, felsefi, toplumsal ve kültürel mesaj içerikli öykü, roman, tiyatro ve makaleler tarzında eserler vermiş ve tiyatroya kazandırdığı mes-rivaye gibi yeniliklerden dolayı Arap tiyatrosunun kurucusu sayılmıştır. Biz de bu çalışmamızda doğunun serçesi olarak anılan, Batı kültürüyle yetişmiş olsa da eserlerinde Doğu'yu başarıyla yansıtan Tevfîḳ el-Ḥakîm'in öykülerini teknik ve tematik açıdan inceledik.
Özet (Çeviri)
The short story, which became a different and an independent genre in the XIX. century, departs from the traditional story. It made its presence felt in the world literature as well as in the Arab Literature. During this period, magazines and newspapers allocating special issues or pages for the short story have made it easier to become a facilitating element in the spread of this type and also to meet with the public. This interest was easily noticed by the Arab writers and has led them to this new field. During this period, the short story was developed under the influence of such writers; Taha Hüseyin and Muhammed Teymûr who showed great effort in the establishment of this genre in the Egyptian Literature. In particular, with the effect of French Colonies, the short story had great changes and showed a great maturity in terms of shapes and themes. Tevfîḳ el-Ḥakîm is one of the writers who contributed to this new genre. Tevfîḳ el-Ḥakîm was born in 1898 in İskenderiye. He was interested in literature when he was in high school. el-Hakim wrote short stories, novels, plays and essays which contained political, philosophical, social and cultural messages. He was considered as the founder of the Arab theatre, particularly because of such modernizations he did to the theatre with his work called Mes-Rivaye. Tevfîḳ el-Ḥakîm was known as the 'sparrow' of the East. Although he was raised with the effect of Western culture he was successful in reflecting the East. The main aim of this study is to make technical and thematic analysis of Tevfik Al-Hakim's short stories